Van Gölü kıyısına Aquapark

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun da desteği ile mimar kıs kardeşler Van Gölü kıyısındaki 12 bin metrekare büyüklüğündeki araziyi aquaparkı da olan turistik tesise çevirdi.

Van Gölü kıyısına Aquapark

Mimar Tuba Dede ve iç mimar kardeşi Didem, Van Gölü kıyısına rekreasyon ve doğa sporları alanı yapmak üzere hazırladıkları projeyi bir süre önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na sundu. Projenin kabul edilmesiyle TKDK’dan aldıkları destekle 3 milyon lira harcayarak gölün kıyısına turistik bir tesis inşa ettiler. Van Gölü aquapark tesisinde yarı olimpik havuz, çocuk havuzları, restoran, kahvaltı salonu ve aquapark yer alıyor. Kadınlara özel plaj alanıyla da 24 saat açık olan tesis, İranlı turistlerden de büyük ilgi görüyor.

Çay bahçesinden aquaparka
Tesisin yapımından bir süre önce alanın çay bahçesi olarak işletildiğini daha sonra da atıl bir alana dönüştüğünü söyleyen Tuba Dede, kadınlara özel yapılan havuzun yerinde eskiden bir branda ve musluk olduğunu, göle girenlerin burada duş almaya çalıştığını belirtiyor. Dede bölge insanının da batı illerindeki insanların olanaklarına sahip olması gerektiğini söyleyerek, Van aquaparkını kurma amaçlarını anlattı;  “Burada, Antalya ve Bodrum'daki olanaklar neden sunulmasın dedik. Bu kapsamda çay bahçesinden başladık ve bugüne kadar geldik. Tesisimizde yapılması gereken eksiklerimiz var ama devlet büyüklerimizin desteği ve çabalarımızla bu eksikleri gidereceğiz” dedi.

İran’dan rezervasyon yapılıyor
İki kız kardeşin çabaları sonucu turistik bir tesise dönüşen atıl alan, İran’dan da yoğun şekilde turist çekiyor. İşletme Müdürü Şenol Zavar, kente gelen her İranlı turistin tesisi de mutlaka ziyaret ettiğini söylüyor. Zavar, “Tesisimiz sürekli dolu. Şifalı suyuyla Van Gölü'ün kenarında güzel bir hizmet veriyoruz. Bu nedenle İran'dan telefonla arayıp rezervasyon yapmak isteyen misafirlerimiz oluyor. Bu ilgi de bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Kentteki otellerle ortaklaşa çalışarak turla gelen İranlı misafirlerimize özel tarife uygulayacağız."