Veraset ilamı noter ücreti 2016!

Mirasçı belgesi olarak bilinen veraset ilamı noter ücreti 2016 yılında ne kadar oldu? İşte yanıtı...

Veraset ilamı noter ücreti 2016!

Miras Hukuku gereğince verilen belgeler arasında olan veraset ilamı, bir kişinin ölümü durumunda yakınlarına kalan mirası ve mirasçıları gösterir. Veraset ilamı, Sulh Hukuk Mahkemeleri'nden talep edilebildiği gibi noterden de alınabiliyor. Peki, veraset ilamı noter ücreti 2016 yılında ne kadar oldu? 

Ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği, veraset ilamı isteği dilekçesi ile veraset ilamı almak için başvuru yapılabiliyor. Veraset ilamı çıkarabilmek için belli bir süre kısıtlaması bulunmıyor. Bu belgeyi isteyen herhes istediği zaman talep edebiliyor. İlam her zaman çıkartılabiliyor. 

Veraset ilamında mirasçılara kalan mirasın, para ya da mal olmaması; aksine banka borcu, vergi borcu gibi borçların kalması durumunda, mirasçılar reddi miras işleminde bulunup mirasın reddini isteyebiliyor. Veraset ilamının alınması zorunlu değil ama gereklidir. Kalan mirasın görülmesi, reddi miras yapılacaksa sürenin kaçırılmaması ve gayrimenkul kaldıysa beyannamenin zamanında verilmesi için veraset ilamı çıkarılması gerekiyor. Veraset ilamı, sadece tek mirascının başvurusu üzerine de çıkarılabiliyor. 

Kanuna göre 3 ay içerisinde mirasın reddi yapılabiliyor. 3 aylık süre, yasal mirasçılar mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe miras bırakan kişinin vefatını öğrendikleri, vasiyetname ile atanmış mirasçılar için ise miras bırakan kişinin tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten itibaren işlemeye başlıyor. 

Veraset ilamı noter ücreti 2016!

Veraset ilamı noter ücreti 2016

Veraset ilamı noter ücreti 2015 yılında 54 lira 60 kuruş olarak ödeniyordu. 2016 yılında ise veraset ilamı noter ücreti 60 lira 80 kuruş olarak belirlendi. 

Veraset ilamı iptal davası

Veraset ilamı iptal davasının ölen kişinin ikametgah yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açılması gerekiyor.