Yabancıya vatandaşlık hakkı Ankara'ya ilgiyi artıracak

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı yönetmelik değişikliği Ankaralı konut geliştirici firma sahipleri tarafından memnuniyetle karşılandı

Yabancıya vatandaşlık hakkı Ankara'ya ilgiyi artıracak

Türkiye’de yatırım yapan yabancıların Türk vatandaşı olmasının önü açıldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek. Karar Ankara inşaat sektörü temsilcilerini de heyecanlandırdı.

Onur Öngün: İnşaat sektörüne taze kan
Yönetmelik değişikliğini yorumlayan Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün: "Parasını değerlendirmek isteyen Arap yatırımcı güvenli liman olarak Türkiye’yi seçiyor, yatırımlarını da ülkemizde değerlendirmeyi tercih ediyor. Vatandaş olamamaları ise kendileri için bir handikap. Ortadoğulu yatırımcının yapacağı 1 milyon dolar ve üzeri değerdeki gayrimenkul yatırımlarının Türk vatandaşlığının cazibesi ile birleşmesi inşaat sektörüne de yeni kan getirebilir." ifadelerini kullandı. 

Pala: Yabancılar iki kere kazanacak
Türkiye'deki atılım hızının yabancı yatırımcıyı etkilediğini söyleyen Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala da: "Yatırımını Türkiye’ye yapan yatırımcı 2 kere kazanacak. Hem Türk vatandaşı olmanın avantajlarından yararlanacak, hem de oldukça karlı çıkacakları yatırımlara imza atacaklar. Özellikle ticareti çok iyi bilen, ülkemizi de yakından takip eden Arap coğrafyasının bu karara büyük ilgi göstereceğini düşünüyorum." dedi.

Bezci: Yabancılar rotasını Türkiye'ye çevirecek
Yabancı yatırımcıların İstanbul'a yönelim ağırlığının belli bir doygunluğa ulaştığını ve vatandaşlık kararının başta Ankara olmak üzere alternatif pazarlar üzerinde çok daha belirgin etkisi olacağını söyleyen BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci de: "Bu noktada İstanbul’a alternatif gelişen Ankara’nın ön plana çıkacağına inanıyorum. Bürokrasinin merkezi, kamu kurum ve kuruluşlarının ev sahibi olan Ankara, zaten Türkiye’de şubeleşen çok sayıda firmaya ev sahipliği yapıyordu. Karar sonrası bu sayının artacağına, yabancı yatırımcı için hala bakir topraklar olan Ankara’nın yatırımların merkezi olacağına inancım tam." şeklinde konuştu.