‘YANGINLAR ARTIYOR’

Türkiye’nin yılda ortalama 100 bin yangın olayına ev sahipliği yaptığını, bu yangınların ise 25 bin kadarınının sadece İstanbul’da meydana geldiğini söyleyen Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, yangınlarda yapılarda kullanılan malzemelerin hayati önem taşıdığını ifade etti.

‘YANGINLAR ARTIYOR’

3 Ekim 2014 / Posta Gazetesi

Türkiye’nin yılda ortalama 100 bin yangın olayına ev sahipliği yaptığını, bu yangınların ise 25 bin kadarınının sadece İstanbul’da meydana geldiğini söyleyen Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, yangınlarda yapılarda kullanılan malzemelerin hayati önem taşıdığını ifade etti. Erel, Türkiye’de meydana gelen yangın olaylarının her yıl yüzde 10 arttığına da dikkat çekti.

Yangından Korunma Haftası sebebiyle açıklamalarda bulunan Gökhan Erel, “Türkiye’de son yıllarda meydana gelen yangınların asıl nedeni kullanılan malzemelerin yangına dayanıklı olmamasıdır. Binalarda yalıtım ve mantolama amaçlı yanıcı malzemelerin yangına karşı önlem alınmadan kullanılması sebebiyle yangınlar hızla büyümekte. Yangının başlamasını, gelişmesini ve büyümesini hızlandıran bu malzemelerin yapılarda tercih edilmemesiyle yangın sayısının büyük oranda azalacağını düşünüyorum” dedi.

Ytong olarak, yapı ve yaşam kalitesini bir bütün olarak gördüklerini ifade eden Erel, yapılarda tıpkı “enerji tasarrufu” ve “deprem güvenliği” konularında olduğu gibi yangın güvenliğinde de maksimum fayda yaratabilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Erel, “Ytong zaten A1 sınıfı - hiç yanmaz malzemeler sınıfında yer alan, yapılarda yangın güvenliği çözümlerinde öncelikle tercih edilen bir ürün olarak önemli bir yere sahip. Ytong Isı Yalıtım Plağı da yangın sırasında bile hiç yanmayan ve alev almayan bir yalıtım malzemesi olması, duman, zehirli gaz ve yangın damlalarının oluşmasını önlemesi sebebiyle yapılarda güvenle kullanılabilecek bir ürün” dedi.