Yapı Fuarı'na dev ilgi

Yem Fuarcılık tarafından organize edilen 27. Yapı Fuarı – Turkeybuild Fuarı'nı 28.312 kişi ziyaret etti

Yapı Fuarı'na dev ilgi

YEM Fuarcılık tarafından 1988 yılından bu yana düzenlenen, Türk yapı malzemesi sektörünün bölgedeki büyük fuarlarından olan 27. Yapı Fuarı–Turkeybuild Ankara, yapı sektörünü buluşturdu.

30 bine yakın ziyaretçi
23– 26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ve büyük ilgi gören fuar, geçtiğimiz yıllarda büyüyerek 12.000 m2’ye ulaşan yeni alanında, 200’ü aşkın firmaya ait 2.000’den fazla ürün ve hizmeti, 28.312 ziyaretçiyle buluşturdu.

Yapı sektörünün sorunlarını danışma platformu
Bölge yapı sektörünün en büyük buluşması olan Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, özellikle son dönemde konut, altyapı ve ticari yapı yatırımlarıyla büyük hareketlilik gösteren başkentin merkezinde, tüm bölgedeki firmaları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını, yatırımcılarını sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Yeni iş ve işbirliği fırsatları için büyük önem taşıyan bu ticari platformda, ziyaretçiler yapı sektöründeki en son teknoloji, ürün ve hizmetleri görme, katılımcı firmaların üst düzey yetkililerinden görüş ve önerilerini alarak, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları hakkında bilgi edinme fırsatı buldular.

'Konut satışlarındaki rekor sektör hareketliliğini gösterdi'
27. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara sırasında açıklanan Eylül ayı konut satış rakamlarının rekor seviyeye çıkmasının sektördeki hareketliliği gösterdiğini belirten YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer: 'TÜİK verilerine göre Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 13,2 artarak Türkiye genelinde tam 115 bin 786 adet satış gerçekleşti. Bu, konut satışlarında Eylül ayları bazında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılarak yeni bir rekor kırıldığı anlamına geliyor. Ayrıca Ankara’nın bu rekorda Eylül ayında 12.615 adet konut satışıyla İstanbul’un ardından en çok konut satılan ikinci il olarak önemli payı var.'

27. Yapı Fuarı'nı 28.312 kişi ziyaret etti

İnşaat sektöründe özellikle Ankara merkezli olarak önemli gelişmeler yaşandığına, Türkiye’deki toplam inşaat harcamalarından Ankara’nın yüzde 20 pay aldığına dikkat çeken Başer, sözlerine şöyle devam etti: 'Bölgede yaklaşık 2,7 milyon adet konut stoku bulunurken, 2013 yılında Ankara’da 82.850, bölgede 162.242 adet yeni konut yapı ruhsatı alınmıştır ve bölgenin Türkiye içindeki payı yüzde 19,9’dur. Bölgede yine Ankara merkezli olarak konut dışı bina yatırımları da oldukça hareketli. Ankara’da 1.160 olmak üzere toplam 3.252 bina yatırımı için yapı ruhsatı alınmış durumda. Bunların 129’u otel, 532’si ofis, 611’i ticaret ve 344’ü sanayi binası. 2013 yılında Ankara’da 137 bin, bölgede ise 211 bin konut satışı gerçekleşmişti. Geçtiğimiz Eylül ayı ile birlikte sektör açısından trendlerin tekrar yukarı yönlü harekete geçtiği görülüyor. Bu da hem sektör hem de ekonomi açısından olumlu bir gelişmedir.'

Altın Mıknatıs Ödülleri Fuarda Sahiplerini Buldu
Ayrıca, Yapı Fuarları – Turkeybuild’in geleneği olan ve “Altın Mıknatıs” başlığı altında düzenlenen "Amacına En Uygun Tasarlanmış Stand Ödülleri" de fuar kapsamında sahiplerini buldu. İsmail Aslan, Buket Çelik ve Dicle Yazıcı’dan oluşan seçici kurul, fuarda yer alan standları; “Standın ürünle kurduğu bağlantı, standın ürünün belirtilmek istenen niteliklerini en iyi şekilde vurgulaması, standın üç boyutlu tasarım nesnesi olarak düzenlenmesi, standdaki görsel malzeme kullanımındaki estetik kriterler, standların modülerliği ve yeniden kullanılabilir olma” gibi özelliklerine göre değerlendirmeye tabii tuttular.