Yapı sektörünün 2015 performansına kötü not

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından hazırlanan "Türk Yapı Sektörü" Raporu'na göre, 2015'te inşaat sektörününün büyüme hızı Türkiye ekonomisinin altında kaldı; özel sektörün inşaat harcamaları yüzde 1.2 oranında azaldı. Diğer taraftan yabancıların Türkiye'den konut alma oranlarında ve inşaat malzemeleri ihracatında düşüş kaydedildi

Yapı sektörünün 2015 performansına kötü not

Yapı Endüstri Merkezi "Türk Yapı Sektörü Raporu" 2015 ve 2016 Yılı Birinci Çeyrek Dönem verilerini kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, 2015 yılında toplam inşaat harcamaları 175 milyar TL'yi bulurken, kamu harcamalarında yüzde 8.4 oranında büyüme kaydedildi. Aynı dönem içinde özel sektör harcamalarında yüzde 1.2'lik düşüş kaydedildi. 

İnşaat sektörü Türkiye'nin büyüme hızının altında kaldı
2015 yılı içinde Türkiye ekonomisinin toplamda yüzde 4 büyüdüğünü ve 2015 dördüncü çeyreği bazında ise yüzde 5.7'lik hıza ulaşıldığını vurgulayan rapor, buna karşın "lokomotif" olarak tanımlanan inşaat sektörünün yılın bütününde yüzde 1.7'lik büyüme hızında kaldığını gösterdi. Rapora göre inşaat sektörünün dördüncü çeyrekteki büyümesi ise yüzde 5.4 olarak gerçekleşti. 

 

Yapı sektörünün 2015 performansına kötü not

 

Büyümede kamunun rolü
Söz konusu büyüme hamlesi içinde de kamu harcamalarının büyük rolü bulunduğunu vurgulayan YEM Raporu, kamu harcamalarındaki artışı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.4 olarak belirledi. Rapora göre yalnızca kamu inşaat harcamalarının son üç çeyrekte böylesine ön plana çıkma nedeni ise "iki genel seçim".

Toplam inşaat harcamalarında artış
Raporda dile getirilen olumlu göstergeler arasında ise toplam inşaat harcamalarında, bir önceki yıla kıyasla yaşanan yüzde 7.8 düzeyindeki artış bulunuyor. Buna göre 2015 yılında toplam inşaat harcamaları 175 milyar TL'yi buldu. Rapor bu yükselişin ana nedenini, kamu inşaat harcamalarındaki artış olarak gösterdi.

 

Yapı sektörünün 2015 performansına kötü not

 

 

Yabancıların alımlarında düşüş
YEM Raporu, Türkiye konut sektörü açısından büyük önem taşıyan yabancı alımlarını da mercek altına aldı. Buna göre, yabancıların gayrimenkul alımlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3.8 oranında düşüş kaydedildi ve 4.16 milyar dolara indi. 

İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat kaybı
Raporun olumsuz ivmelerinden biri de inşaat malzemeleri sanayisi ihracatındaki yüzde 19.8'lik dev kayıp oldu.