Yapı sektörünün en iyi malzemesi seçiliyor

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü sonuçları 24 Nisan - 28 Nisan 2013 tarihlerinde gerçekleşecek 36. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul’da açıklanıyor

Yapı sektörünün en iyi malzemesi seçiliyor

23 Nisan 2013 / emlakwebtv
2013’ün en iyi yapı malzemesini belirleyecek olan yapı sektörünün en büyük ödülü Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”, 36. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2013’te sahiplerini bulacak.

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile Türk yapı sektöründe yılın en iyi ürünü belirlenecek.
Yapı malzemesi alanında yeni ürün ve teknolojileri desteklemek amacıyla YEM Ödülleri Projesi kapsamında verilecek Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile, Türk yapı sektörünün 2013 yılında en iyi yapı malzemesi 21. kez seçilecek.

Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle “yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması koşulu aranıyor. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye, sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyorlar.

Türk yapı sektörünün en büyük yapı buluşması “Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul” katılımcısı firmaların ürünleri arasından seçilen, bugüne dek 60’ın üzerinde firmaya verilen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2007 yılında YEM Ödülleri Projesi kapsamında ulusal katılıma açıldı.
Ödüle, Türkiye’de yapı malzemesi üreten her firma başvurabilir, bir firma birden çok ürününü aday gösterebilir. Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” başvuru formu ile birlikte en geç 5 Nisan 2013 günü, saat 17.00’a kadar Yapı-Endüstri Merkezi’ne teslim etmeleri gerekiyordu.

Ödül Kategorileri:
a) Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2013
Nitelik: Belirlenen ölçütlere uygun en üst düzeyde sahip olan, en iyi yapı ürününe verilir.

b) Gümüş Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2013 Nitelik:
Katılan adaylar arasında son elemeye kalan ürünler arasından biri, teşvik/özendirme amacı ile ödülü almaya hak kazanır.

Jüri Üyeleri:
Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design), Prof. Dr. Hasan Şener (Yük. Müh. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi) , ve Prof. Dr. OnurAlp YÜCEL (İTÜ. Metalurji ve Malzeme Müh. Böl.)