Yaratıcıları, Kristal Kule'yi anlattı

Dünyanın en önemli sembol yapılarının altında imzası bulunan mimarlar Henry N. Cobb ve Jose Bruguera Finansbank Kristal Kule'nin öyküsünü anlattı

Yaratıcıları, Kristal Kule'yi anlattı

Louvre Müzesi Cam Piramit ve Hong Kong Bank of China Tower gibi dev projelerin altında imzası bulunan mimarlar Henry N. Cobb ve Jose Bruguera, İstanbul Finansbank Kristal Kule'nin öyküsünü anlatmak üzere İstanbul'da öğrencilerle bir araya geldi. Cobb, binanın tasarımında cephelerin açıldığı kent profilinin dikkate alındığını belirtirken, Bruguera ise iç mimari süreci hakkında bilgiler aktardı.

Yaratıcıları, Kristal Kule'yi anlattı

Arazi yapısı ve ceplere özgü kent profili
Projenin doğu-batı yönünde uzanan ince ve dar bir arsa üzerinde "şöhretini hak eden bir yapı" hedefiyle oluşturulduğunu söyleyen Cobb, projenin Doğu tarafının iş dünyasına, Batı tarafının ise henüz kentsel dönüşüme girmemiş Çeliktepe'ye baktığını vurguladı. Tasarımda bu kent profilinin göz önünde bulundurulduğunu ve hitap edilen mahallelerin farklılıklarını gözettikleri üzerinde de duran Cobb:

Yaratıcıları, Kristal Kule'yi anlattı

"Doğu tarafında çok disiplinli bir tasarım yaklaşımına sahip olması gereken ve aynı zamanda da şehre de estetik ve değer açısından katkı sunması gereken Finansbank Kristal Kule’yi inşa ettik. Batı tarafında ise Çeliktepe’nin dokusu ile uyumlu daha az katlı, malzemeleri özenle seçilmiş bir bina inşa ettik" ifadelerini kullandı. 

Cobb'dan öğrencilere altın öğütler
Hitap ettiği öğrencilere "hayat boyu öğrenci kalmaları" önerisinde de bulunan Cobb, her yeni projenin öğrenciler için yeni bir fırsat ve sınırları zorlayan bir deneyim yarattığı da belirterek, kendini her zaman öğrenci olarak gördüğünün altını çizdi.

Kristal Kule'nin iç mimari öyküsü
İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi'nin Mimarlık fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen mimarlardan Jose Bruguera da Finansbakn Kristal Kule'nin Türkiye'den bir mimar ekibi ile beraber hayata geçirildiğini söyledi. Brugera ağırlıklı olarak iç mimari çalışmaları hakkında bilgi verdi.