Yasa, AVM’lerde çalışma saatlerini değiştirmeyecek

Cushman & Wakefield'ın Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, 'Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu' hakkında, olumlu değerledirmelerde bulundu

Yasa, AVM’lerde çalışma saatlerini değiştirmeyecek

Cushman & Wakefield'ın Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, kamuoyunun AVM Yasası olarak bildiği 'Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu' hakkında, olumlu değerledirmelerde bulundu.

Gönden; AVM'lerin çalışma gün ve saatleri hakkındaki düzenlemenin valilik kararına bırakılmış olmasına ilişkin maddenin, mevcut durumu kısıtlamaya yönelik olmadığını savundu. Toğrul Gönden, kanun maddesine ilişkin; 'Açılış saatlerinin valiliklere bırakılması, 'ilgili saatlere sınırlama getirmek istemiyoruz' demenin bir başka yolu' yorumunda bulundu.

Gerçek outlet mağazaları farklılaşacak
Kanunda yer alan 'indirimli satışlar' maddesine yönelik "İndirimin belirli bir süreyi aşmaması, başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirlenmesi, olumlu sınırlamalardır. Bu sınırlamanın perakendecilerin indirimli satışlarını negatif etkileyeceğini düşünmüyorum" diye konuşan Gönden, sürekli indirimin netlik kazanmasının da outlet mağazalara fayda sağlayacağını belirtti. Gönden; "Tüketici gerçek dışı outlet ibarelerinden korunacak ve gerçek outlet mağazaları farklılaşacak" yorumunda bulundu. 

Düzenlemeyi değerlendiren Toğrul Gönden, PERBİS (Perakende Bilgi Sistemi) kurularak, ruhsat izinlerinin bu sistem üzerinden verilecek olmasına ilişkin soru işaretleri olduğunu vurguladı. Gönden'e göre, kanunda yer alan 'ilgili idareler' ibaresinin netlik kazanması gerekiyor. Zira belirsizlik süreci uzatabilir.