Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu için gözler İstanbul'da

Dünya Kaynakları Enstitüsü - WRI tarafından organize edilen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu bu yıl beşinci kez toplanıyor.

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu için gözler İstanbul'da

Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından gerçekleştirilen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nun 5'incisi bu yıl İstanbul'da gerçekleşecek.  Sempozyum, İstanbul gibi yoğun nüfus oranlarına sahip ve iklim değişikliğinden yoğun olarak etkilenen kentlerin 30 yıllı perspektifini masaya yatırmayı hedefliyor. Etkinlik Arconic Foundation, Danfoss, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) desteği ile gerçekleştirilecek.

Yaşanabilir kentler, politikalar ve iklim değişiklikleri

Bu yıl 5'inci kez toplanacak Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu, iklim değişikliği üzerinde olumsuz etkileri bulunan metropolleri önümüzdeki 30 yıllık süreç içinde nelerin beklediğini masaya yatıracak. Diğer taraftan Türkiye'nin de imza attığı uluslararası anlaşmaların ülkelere yüklediği sorumluluk ve taahhütlerin de tartışmaya alınması bekleniyor. 

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu ve konu başlıkları

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından organize edilen 5. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu bu yıl İstanbul'un ev sahipliğinde gerçekleşiyor.  26 Ekim 2017 Perşembe günü The Marmara Taksim Otel’de başlayacak sempozyumun ilk gündemi başarılı şehircilik uygulamaları çerçevesinde ‘geleceğin şehirleri’ ve incelenmesi olacak. Türkiye ve dünyadan çalışma alanlarında uzman 25 konuşmacının katılımının beklendiği sempozyumda İstanbul gibi iklim değişikliği etkisini yoğun olarak hisseden ve çok büyük bir nüfusa sahip metropolleri önümüzdeki 30 yıllık dönemde nelerin beklediği tartışmaya alınacak. Kamu, özel sektör, iş dünyası ve akademiden çok sayıda uzmanın katılım göstereceği sempozyumda  “Geleceğin Şehirleri”, “Yaşam Kalitesini Artıran Çözümler”, “Akıllı Şehirler” ve “Kentsel Enerji Verimliliği” başlıkları ele alınacak ve bu konularda  bilgi, deneyim ve çözüm önerileri dile getirilecek. Sempozyum ayrıca, kentlerin inşası ve yönetiminde hangi yöntemlerin kullanılması gerektiği sorusunu ‘herkes için yaşanabilir şehirler’ yaklaşımıyla inceleyerek  kamudan özel sektöre tüm kent aktörleri için bir yol haritası oluşturmayı amaçlıyor.

Daha önce İzmir ve Sakarya'da düzenlenmişti

2013 yılından bu yana Türkiye'nin farklı kentlerinde gerçekleştirilen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası anlaşmalardan hareketle nasıl bir yol izlemesi sorusuna da yanıt bulmaya çalışacak. Daha önce İzmir ve Sakarya'da gerçekleştirilen sempozyum 2015 ve 2016 yıllarındaki organizasyonlarda kentlerin yaşanabilirliğini ve sürdürülebilirliğini artıracak anlaşmalara yönelik tartışmaları masaya yatırmıştı. Bu anlamda  5. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nda da BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Habitat III ile kabul edilen Yeni Kentsel Gündem, Brezilya Yol Güvenliği Deklarasyonu ve COP 21 Paris Antlaşması gibi küresel anlaşmalardan hareketle sorunların çözümü araştırılmıştı. Bu yıl ise iklim, kentleşme ve yol güvenliği gibi konularda 2030 yılına kadar net hedefler koyan ve Türkiye’nin de altına imza attığı uluslararası anlaşmalarda yer alan taahhütlerin kentlerde nasıl hayata geçirilebileceği konuları yer alacak .