Yeni binalara emlak vergisi muafiyeti

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yatırım olanaklarını güçlendirecek Hükümet hamlesi kapsamında, yeni binalara harc istisnası ve 5 yıl süreli emlak vergisi muafiyetinin üzerinde çalıştıklarını söyledi

Yeni binalara emlak vergisi muafiyeti

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik hamleler için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Yaptığı açıklamada "Yatırım Teşvik Belgesi" kapsamında inşa edilecek yeni binalara harc istisnası sunulacağını, imarla ilgili harçlara ek olarak 5 sene süre ile de emlak vergisi istisnası sunulmaya çalışılacağını vurguladı.

Emlak Vergisi ve harç istisnası
Türkiye'de yatırım mallarına ilişkin yatırım teşvik belgesi olarak tanımlanan "Yatırım Teşvik Belgesi" hakkında açıklamalarda bulunan Canikli:

"Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında inşa edilen binalara bina harcı istisnası ve imarla ilgili harçlara ilişkin istisna için hazırlıklar yapıyoruz. Diğer taraftan 5 yıl süreyle emlak vergisi istisnası getirilecek." dedi. 

Türkiye'de iş yapmak kolaylaşacak
Canikli, yatırımlar için iktisap olunan ya da yatırımlar için tahsis edilen arazilere Yatırım Teşvik Belgesi süresince emlak vergisi muafiyeti sağlanacağını da vurgulayarak:

"Yurt dışındaki fuarlara katılım amacıyla yapılan işlemler, harçlardan düzenlenen kağıtlar da damga vergisinden istisnası mümkün olacak. Türkiye iş yapma kolaylığı açısından 189 ülke arasında 55'inci sıradadır. Bu sırayı daha da yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Şirket kuruluş süreçlerinde de ortaya çıkan gereksiz bürokratik formaliteleri bertaraf etmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.