Yeni bir semt yaratan proje: 5. Levent

KiPTAŞ ve Torunlar GYO işbirliği ile hayata geçirilen 5. Levent Projesinin 2017'de tamamlanması planlanıyor

Yeni bir semt yaratan proje: 5. Levent

Türkiye’ye değer katan büyük projeleriyle tanınan Torunlar GYO ve KİPTAŞ işbirliği ile İstanbul yeni ve modern bir semt kazanıyor. TEM Alibeyköy kavşağında farklı maliklere ait 516 bin metrekare arazi üzerinde ve KİPTAŞ tarafından yapılan kentsel dönüşüm planlaması, Torunlar GYO tarafından hayata geçiriliyor. Büyüklüğü, mimarisi, yeşil ve sosyal alanlarıyla İstanbul için örnek bir proje olması hedeflenen 5. Levent’te, yaklaşık 4000 konut, zengin sosyal donatı alanlarına sahip üniversite eğitim alanı, 4 bin metrekare cadde konseptinde ticari ünite,  2 okul, 2 cami ve 50 dönümlük bir de koru yer alacak. 

5. Levent Projesi
Projenin detayları, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’un katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.Basın toplantısında yaptığı konuşmada KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım “İstanbul’un konut sorununa çözüm bulmak, niteliksiz ve plansız yapılaşmaları önleyerek; modern, yaşanılabilir ve güvenilir çağdaş yaşam alanları üretmek amacıyla kurulan KİPTAŞ olarak, bugün İstanbul’un Eyüp ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve bölge için önemli dönüm noktası olacak yeni bir projeyi, 5. Levent’i hayata geçirmenin heyecanı içindeyiz” dedi. Arazi geliştirme çalışmalarına 2011 yılında başladıklarını vurgulayan Yıldırım, “İçinde Vakıf, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve şahıslara ait araziler ve bu alanlar üzerine kurulmuş sağlıksız bir yapılaşma içinde yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin bulunduğu proje alanımızı tüm taraflarla anlaşarak başarı ile bir araya getirdik” dedi. Yıldırım sözlerine şöyle sürdürdü: “Bu proje sayesinde 4 bloktan oluşan ayrı bir parselde 400 vatandaşımız da modern ve güvenli bir yaşam alanına kavuşmuş olacak. İstanbul için örnek bir proje olacağına inandığımız bu büyük kentsel dönüşüm ve modernleşme projesinin kentimize hayırlı olmasını dilerim”.

Aziz Torun: İstanbul’a dev bir yatırım yapıyoruz
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yaptığı açıklamada 5. Levent projesiyle 1 milyar 800 Milyon TL’lik dev bir yatırıma imza attıklarına dikkat çekerek, İstanbul için bir vizyon projesini daha hayata geçirdiklerini söyledi. “Osmanlıdan günümüze sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamın modeli haline gelen Levent’e, yeni bir halka ekliyoruz” diyen Torun, sözlerini şöyle sürdürdü: “90’lı yıllarda konut, rezidans, ofis ve AVM yatırımları ile hızla gelişen Levent semtleri artık Maslak ve Beşiktaş yönüne doğru büyümesini tamamladı, batıya doğru büyüyor. Biz de bu bölgenin devamında yer alan çok değerli bir lokasyonda 5. Levent’i inşa ediyoruz. Modern kentleşme adına örnek bir proje olması ve Levent’lerin misyonunu devam ettirmesi nedeniyle projemize 5. Levent adını vermeyi uygun bulduk” dedi. Torun, “İstanbul’un kalbinde dev ulaşım projelerinin kesişim noktasında yer alan 5. Levent’in her detayına dikkat ettik. İstanbulluların özlemini duyduğu bir yaşam alanı tasarladık. Modern ve çağdaş kent anlayışımız doğrultusunda, yaklaşık 80 milyon TL’lik ek bir yatırımla, bölgedeki yüksek gerilim hatlarının bir kısmını da yer altına alarak veya deplase ederek şehrin genel görünümüne çok değerli bir katkı sunuyoruz” dedi. Aziz Torun, 5. Levent’in ön talep toplama döneminde yoğun bir ilgi ile karşılanmasından büyük mutluluk duyduklarını da dile getirdi.  

Erkan Altuğ: 5. Levent doğayla barışık bir konsepte sahip
5. Levent projesinin mimarı Arima Mimarlık kurucu ortaklarından Erkan Altuğ da toplantıda projenin tasarımıyla ilgili bilgiler verdi: Altuğ, “Bölgenin konumu ve topografyasını düşünerek, 5. Levent’i doğayla barışık bir konseptte tasarladık. Daha fazla yeşil, daha gerçek yeşil hedefi ile proje alanının yüzde 50’sinden fazlasını etkileyici bir peyzaj alanı olarak ayırdık. Planlama yaparken, inşaat alanına esas olan emsal oranını bazı kısımlarda 1.8,  bazı kısımlarda 1.5 olarak uygulayarak, inşaat yoğunluğunu azaltan yatay mimari kullanımını mümkün kıldık. Geniş arazi üzerine inşa edeceğimiz iç yollarda acil durum dışında araç trafiğini azaltmayı hedefledik. Otoparkların tamamını yerin altına alarak görüntüyü koruduk. Sosyal alanlarımızı vadi manzarasına hâkim bir noktaya koyduk. Ulaşım araçlarına kolay erişim için ise 50 metrelik kot farkını panoramik asansörle çözerek,  5. Levent’teki yaşamı daha konforlu ve keyifli hale getirdik. Ayrıca 50 dönümlük bir koruluk alanı da kent parkı olarak kamunun hizmetine sunuyoruz” dedi.

Yüzde 50’den fazlası yeşil alana ayrılan mimarisiyle farklılaşan 5. Levent’teki tüm konutlar manzaraya hâkim olacak ve gün ışığından maksimum düzeyde faydalanabilecek. İki mahalleden oluşacak 5. Levent’te 1+1 ila 4+1 arasında değişen 50 farklı daire tipi satışa sunulacak. 

Proje Bilgisi: 5. Levent