Yeni emlakçılık yasasında neler olacak?

Emlakçılık mesleğini disipline eden ve kayıt dışı çalışmanın önüne geçen yeni emlakçılık yasası yolda. Peki, yeni emlakçılık yasasıyla neler değişecek?

Yeni emlakçılık yasasıyla Türkiye’de uygulanan emlakçılık mesleğinin kuralları baştan yazılacak. Yeni emlakçılık yasası ile kayıt dışı çalışma engellenecek, eğitim ve staj zorunlulukları gelecek.  Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, yeni emlakçılık yasasının Türkiye’de emlaka bakışı ve emlakçılık sistemini baştan sona değiştireceğini, öncelikle her isteyenin emlakçılık yapmasının mümkün olmayacağını söyledi.  Bu işi bir meslek olarak edinmek isteyenler, belirli eğitim kriterlerini, staj zorunluluklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenleyeceği sınavları geçmek zorunda olacaklar. Erilkun, “Bu döneme kadar emlakçılık yapmak için hiçbir kriter aranmıyordu. Fakat 2003’te çıkan ve 2004’te son şekli verilen Emlakçılık Standartları Tebliği gereğince bir takım çok temel olan kriterler aranmaya başlandı. Bu işi yapmak isteyen herkesin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir eğitimden geçmesi ana koşul olarak belirlendi. Diğer koşullar kişilerin donanımıyla ilgili olmayan çok genel hususlardı” dedi.
 

Emlakçılık ikiye ayrılacak
Yeni yasadan sonra emlakçılık, emlak müşavirleri ve emlak komisyoncuları olmak üzere ikiye ayrılacak. Emlak komisyoncusu olmak için en az lise mezunu, emlak müşavirliği için en az üniversite mezunu olmak gerekecek. Bu işi yapmak isteyen herkesin, ister komisyoncu ister müşavir olsun belli bir süre sektörde staj yapmış olması koşulu aranacak. Müşavirlerle komisyoncular arasındaki tek fark tapuya gitme konusunda olacak. Tapu dairesine yalnızca müşavirler gidebilecek. Emlak komisyoncuları bütün pazarlama işlemlerini ve gerekli belge işlemlerini yapıp, oluşacak emlak müşavirliği şirketlerine verecekler ve tapu işlemlerine müşavirler devam edecek. Fakat emlak müşavirleri işin tüm adımlarını yapabilecek. Kişilerin emlak komisyoncusu mu, müşaviri mi olduklarını mutlaka tabelalarında belirtmeleri gerekecek. Bu mesleği yapmak isteyenlerin en az 1 yıl süreyle bir emlak şirketinde staj yapmaları ana koşul olacak.  Bütün koşullar yerine geldikten sonra da Milli Eğitim Bakanlığı gözetmenlerinin nezdinde, bütün mesleki hususları içeren bir sınav yapılacak ve sınavda başarılı olanlar artık emlakçılık yapabilecekler. Yeni emlakçılık düzenlemesiyle Bu döneme kadar eğitim seviyesi lise düzeyinin altında olan ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın sertifikasına sahip olarak mesleği yapan kişilerin 6 yıl içinde eğitim seviyelerini minimum lise düzeyine çıkarmaları gerekiyor.

Yeni yasayla denetim mekanizması işlemeli
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Yeni yasada denetim hususu ağırlık kazanmalı. Yazıya dökülen tüm noktaları birebir denetleyecek bir denetim mekanizması işlemeli. Beyan değerleri ve gerçek değerler arasındaki fark başta olmak üzere, vergi sistemi ile emlaka ilişkin bütün açıklıkların kapatılması gerekiyor.  Bu yasa ile ana amaç emlakçılığı düzenlemek değil, emlak sektörünü düzenlemek” diye konuştu. Erilkun sözlerine şöyle devam etti:
“Yeni yasasının kabulüyle emlakçılık mesleği batılı normlara çok yakın bir noktada olacak. Disipline edilmiş ve kayıt altına alınmış bir sektör olacak. Şu anda biliyoruz ki bir vergi mükellefiyeti olmadan herhangi biri bu işi yapıp ciddi bir gelir elde edebiliyor. Bu kişileri sayıları binlerle ifade ediliyor. Yeni yasayla beraber meslek kayıt altına alınabilecek. Zaman içinde de yasada ne gibi eksiklikler boşluklar olduğu ortaya çıkacak.  Piyasanın ihtiyaçlarına ve devletin düzenlemesine göre onlarda yoluna girecek.”