Yeni imar kanunu yolda

MÜSİAD 92. genel idare kurulu toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve Yardımcısı Mehmet Ceylan’la bir araya geldi. Toplantıda yakında meclise gidecek olan yeni imar kanununda olması gereken maddeler sunuldu. İşte sunulan rapordan satır başları…

Kentsel Dönüşüm ve Şehirlerin Ruhu başlığı altında toplanan MÜSİAD Genel İdare Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve yardımcısı Mehmet Ceylan’la bir araya geldi. Toplantıda yakında meclise gidecek olan yeni imar kanununda olması gereken maddeler ve düzenlemeler bir raporla sunuldu. Bunun yanı sıra inşaat sektörünün sorunları da dile getirildi. Türkiye’nin şu an ki ihtiyaçlarına cevap veren, şeffaf, hakkaniyetli, herkese aynı eşitlikte ve adalette uygulanacak, yoruma açık olmayan ve yeni bir teknik dille yazılması istenen bir kanun önerildi. Yeni imar kanunu ne zaman çıkacak bilinmiyor ama sayılı günler kaldı.MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ak Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı yeni imar kanununda bulunması talep edilen maddeleri özetledi:

“Yeni imar kanunun dili açık, şeffaf, anlaşılır olmalı ve günümüz diliyle yazılmalı.
Net-brüt metrekare tanımı tam olarak yapılmalı.
Emsal hesapları belirlenmeli.
Büyükşehir belediyesinin, bakanlığın ve yerel belediyelerin yetkilerinin net olarak belirlenmesi lazım.”
Asmalı; “ Örneğin Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının net metrekare tanımı farklı. İki resmi kurum arasında böyle bir şeyin olmaması lazım” dedi.

Kentsel dönüşümdeki algı farklılıkları giderilmeli
Kentsel dönüşümle ilgili piyasada çok büyük algı farklılığı olduğunu söyleyen Asmalı, “Kentsel dönüşüm deyince, hak sahibinin, müteahhitin, yerel yönetimin ve kamu kurumlarının algısı bambaşka. Maalesef Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da riskli alan ilan etmek ve plan onamadan başka bir şey yapmıyor. İstanbul’u bekleyen çok önemli bir deprem var. Binalarımızın büyük çoğunluğu sağlıksız. Şu anda başlasak 15-20 yıl sürecek bir dönüşüm süreci var ve biz zaman kaybediyoruz. Kentsel dönüşüm için de bakanlık, büyükşehir belediyesi, yerel belediyeler, mahalle temsilcileri ve özel sektörden oluşan üst kurul oluşturulmalı, algı farkları giderilmeli, dönüşüm kesinlikle bina bazında değil, mahalle ve ada bazında olmalı” dedi.  İnşaat sektörünün sorunlarına da değinen Asmalı, yeni imar kanununda sektöre girişlerin denetlenmesi gerektiğini, kalifiye eleman yetiştirilmesi gerektiğini, vergi yükünün hafifletilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini ve en önemlisi de kayıt dışı çalışan müteahhitlere cezai yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirtti.  Asmalı "Yeni imar kanununda neler var şimdilik bilmiyoruz. Biz sektörün ihtiyaçlarını sunduk. Kanun hazırlanırken sektör paydaşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve sahada işin içinde olan müteahhitlere mutlaka kanun taslağının gösterilerek danışılması gerekiyor" diye sözlerine ekledi.