‘Yeni Tüketici Kanunu tehditleri ortadan kaldıracak’

Yeni Tüketici Kanunu’nu değerlendiren ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, yeni kanunla maketten satışta tüketici mağduriyetinin sona ereceğini ve tehdit unsuru sayılacak sorunların ortadan kalkacağını söyledi

‘Yeni Tüketici Kanunu tehditleri ortadan kaldıracak’

08.02.2014 / Posta Gazetesi 

Tüketicinin Korunması Kanunu, Mayıs ayından itibaren yürürlüğe girerek, gayrimenkul sektöründe değişiklikleri beraberinde getirecek. Gayrimenkul danışmanlığı sektörünün güçlü markası ERA Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu yeni kanunla ilgili değerlendirme yaptı. Sektöre olan güven arttıkça, başarılı çalışmaların sürekli hale geleceğine inandıklarını söyleyen Can Ekşioğlu, Yeni tüketici kanunuyla, konut alıcısının daha fazla güvence altında olacağını ve mağduriyetlerinin ortadan kalkacağını düşündüğünü dile getirdi.

Maketteki konutun sigortası yapılıp teminat verilmesi ve markalı konut üreticilerinin de bu konudaki hassasiyeti sayesinde maketten satışta tüketici mağduriyetinin de sona ereceğini ifade eden Can Ekşioğlu, “ERA Türkiye olarak bizim sektöre getirmek istediğimiz güven olgusunu destekleyen sözleşmelerdeki cayma hakkı maddesi yeni yasa tasarısında da gündeme alınmış durumda. Türkiye pazarına girdiğimizden beri uyguladığımız tek yetki sözleşmesi ile gayrimenkullerini satmaktan vazgeçen kişilere cayma hakkı tanıyoruz. Böylelikle mevcut uygulamada şikayetlere neden olan ve tehdit unsuru sayılan sorun ortadan kaldırılmış oluyor” dedi.

Yüksek KDV oranlarına da değinen Can Ekşioğlu, “Kayıt dışı hizmeti engellemek için ERA Türkiye olarak KDV oranını hizmet bedelimizin içine ekliyoruz. Böylece gayrimenkul yatırımlarını değerlendirmek isteyenlere güvenli bir alışveriş fırsatı sunmuş oluyoruz” diye konuştu.