Yenikapı Aksaray Metro

8 Ağustos 2014 tarihinde ilk test sürüşü gerçekleşen Yenikapı Aksaray Metro hattının Kurban Bayramında açılması planlanıyor

Yenikapı Aksaray Metro

Yenikapı Aksaray metro hattı, Aksaray metrosu ile Yenikapı Marmaray hattını birbirine bağlama amacı ile hayata geçiriliyor. 0.7 kilometre uzunlukta olacak Yenikapı Aksaray metro hattı arsası 625 metre olup, bunun 417 metresi delme tünel ve 208 metresi aç kapa olduğu açıklandı. 2013 yılında açılması beklenen Yenikapı Aksaray metro hattı inşaatında tarihi yapıların bulunması ile birlikte açılış tarihi ertelendi. 180 milyon liraya mal olan Yenikapı Aksaray metro hattı Haliç üzerindeki metro geçiş köprüsü ile Haliç’in iki yakası bir araya getirmesi planlandı.

Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Aksaray-Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyat Köyü- Başakşehir’e ulaşabilecek. Aksaray - Yenikapı arasındaki kısa metro hattı, Marmaray ve Hacıosman'dan gelen hattaki yolcuların Havaalanı istikametine gidişlerinde aktarma görevi görecek.

Yenikapı Aksaray metro açılış tarihi!
İBB Başkanı Kadir Topbaş, söz konusu hattın 2014 yılı içerisinde faaliyete geçeceğini söyledi. Yenikapı Aksaray metro ilk test sürüşü 8 Ağustos 2014 tarihinde yapıldı.

Yenikapı Aksaray metro açılış tarihi hakkında net bir bilgi verilmezken Eylül ayında yapılması kulislerde geziyor.

İBB açıklamasında: 'Eylül ayı içerisinde çalışmaların bitirilerek hattın yolculuk işletmeye alınması hedeflenmektedir. Metro hattı tamamlandığında Yenikapı istasyonunda Marmaray ve Yenikapı-Taksim-Hacıosman bağlantıları sağlanmış olacaktır.' dedi.

Yenikapı Aksaray metro hattı güzergahı
Yenikapı-Aksaray metro hattı tamamlandığında, Havaalanı-Aksaray hattının uzatılarak, Marmaray ve Taksim metrosu ile entegre hale getirilecek. Aksaray ile Yenikapı arasındaki yolculuk mesafesinin ise 1 dakika olması bekleniyor.

Yenikapı Aksaray metro projesi özellikleri!
Uzunluk: 0.7 kilometre
Delme tünel: 417 metre
Aç kapa uzunluğu: 208 metre
Arsa büyüklüğü: 625 metre
Durak sayısı: 1 adet
Açılış tarihi: 2014
Test sürüşü: 8 Ağustos 2014
Maliyet bedeli: 180 milyon TL
Güzergahı: Aksaray-Havalimanı Metrosu ile Marmaray ve Taksim-Hacıosman metrosu
Yolculuk süresi: 1 dakika
L Tipi Tünel =79 m. M Tipi Tünel = 33 m.
Kesişen B1 Tipi Tünel =31 m. B1 Tipi Tünel =273 m.

Yenikapı Aksaray metro hattı için ne dediler?
8 Ağustos 2014 tarihinde ilk test sürüşü yapılan Yenikapı Aksaray metro hattı için İBB Başkanı Kadir Topbaş şu açıklamalarda bulundu:

“Yenikapı-Aksaray bölgesindeki tünel ve istasyon kaba inşaat çalışmaları tamamlanmış olup elektromekanik ve ince işlerle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Eylül ayı içerisinde çalışmaların bitirilerek hattın yolculuk işletmeye alınması hedeflenmektedir. Metro hattı tamamlandığında Yenikapı istasyonunda Marmaray ve Yenikapı-Taksim-Hacıosman bağlantıları sağlanmış olacaktır.”

Aksaray Yenikapı metro hattı tamamlandığında Havaalanı Aksaray metro hattının uzatılarak Marmaray ve Taksim metrosu ile entegre edilecek. İki durak arasında hizmet verecek metroda ulaşım süresi ise sadece 1 dakika olacak.