Yeraltı şehri 2018’de turizme açılacak

Kentsel dönüşüm projesi çalışmaları esnasında Nevşehir’de bulunan ‘dünyanın en büyük yeraltı şehri’nin 2018’de turizme açılması planlanıyor.

Yeraltı şehri 2018’de turizme açılacak

Nevşehir Belediyesi’nin projelendirdiği “Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Yenileme Projesi” çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve geçmişi bin 400 yıl öncesine uzanan yeraltı şehri aynı zamanda dünyanın en büyük yeraltı şehri olma özelliğini de taşıyor.  Çalışmalarının tamamlanmasının ardından bir bölümünün turizme açılması planlanan yeraltı şehri 11 mahalleyi içine alıyor ve 360 bin metrekarelik alanda bulunuyor. Araştırma ve temizlik çalışmalarına 100’den fazla kişi katılıyor. Temizlik çalışmalarını tamamlanmasının ardından yeraltı şehrinin 2018 yılı sonunda turizme kazandırılması planlanıyor. Yeraltı şehrinin turizme açılmasının Kapadokya turizmine büyük ivme kazandıracağı tahmin ediliyor.
 

Yeraltı şehri 2018’de turizme açılacak

 

Bin 600 yıllık kilise bulundu
Kazı çalışmalarının sürdüğü alan arkeolojik sit alanı ilan edildi. Kazı çalışmalarında bulunan bin 600 yıllık kilisede sadece o kiliseye ait daha önce karşılaşılmamış resimlere ve fresklere rastlandı. Kilisenin Hristiyanlık tarihine de önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor. Nevşehir yeraltı şehrinde Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda dini, askeri ve mimari değerler ortaya çıktı. Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen “Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Yenileme Projesi” uygulaması sırasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde, kazı çalışmaları sırasında daha önce de yer altı şehrine ait geçiş tünelleri, yaşam odaları ve su yolları bulunmuştu. Ortaya çıkarılan bu yeraltı şehrinin Kapadokya’ya gelen turist sayısını 3 milyondan 15 milyona çıkarması tahmin ediliyor.