Yerleşim yeri belgesi nereden alınır?

Yerleşim yeri belgesi nereden alınır? Yerleşim yeri belgesi nasıl alınır? haberimizde

Yerleşim yeri belgesi nereden alınır?

Yerleşim yeri belgesi nereden alınır? Yerleşim yeri belgesi, banka işlemleri, yeni bir iş ya da yeni bir okul için alınır. Yerleşim yeri belgesi bir çok resmi ve hukuki işlem için gereklidir. Genellikle banka işlemleri, yeni bir iş ya da yeni bir okul için yerleşim yeri belgesi alınır.Kanuna göre kimsenin aynı zamanda birden çok yerleşim yeri olamıyor.

Yerleşim yeri belgesi nereden alınır?
Eskiden sadece oturduğunuz konutun bağlı olduğu muhtarlıktan alınan yerleşim yeri belgesi gelişen teknoloji ile birlikte artık e-Devlet sisteminden alınabilmektedir. Bununla birlikte nüfus müdürlüklerinden de ikametgah belgesi almak mümkündür. Yerleşim yeri belgesi Nüfus Müdürlüklerindende ücretsiz olarak alınabiliyor.

Yerleşim yeri bir yerde ikamet edilen, oturulan yer, konut anlamına geliyor. Yani yerleşme yeri, yerleşge olarak kullanılıyor. Oturulan evi hane anlamında kullanılan ikametgah kişinin yerleştiği yer anlamındadır.
Resmi ikametgah ise, Devletin olan, Devlete ait, devletle ilgili anlamına geliyor. İkametgah bireylerin yaşadığı konut için kullanılıyor.