Yerleşim yeri belgesi nereden alınır? (İkametgah)

Yerleşim yeri belgesi nereden ve nasıl alınır? Yerleşim yeri belgesi ne için gereklidir, nerelerde kullanılır? tüm soruların yanıtları bu yazımızda!

Yerleşim yeri belgesi nereden alınır? (İkametgah)


Yerleşim yeri belgesi nereden alınır? Yerleşim yeri belgesi, banka işlemleri, yeni bir iş ya da yeni bir okul için alınır. Yerleşim yeri belgesi bir çok resmi ve hukuki işlem için gereklidir. Genellikle banka işlemleri, yeni bir iş ya da yeni bir okul için yerleşim yeri belgesi alınır.Kanuna göre kimsenin aynı zamanda birden çok yerleşim yeri olamıyor.

Yerleşim yeri belgesi (ikametgah)  nereden alınır?

Eskiden sadece oturduğunuz konutun bağlı olduğu muhtarlıktan alınan yerleşim yeri belgesi gelişen teknoloji ile birlikte artık e-Devlet sisteminden alınabilmektedir. Bununla birlikte nüfus müdürlüklerinden de ikametgah belgesi almak mümkündür. Yerleşim yeri belgesi Nüfus Müdürlüklerindende ücretsiz olarak alınabiliyor.

Yerleşim yeri bir yerde ikamet edilen, oturulan yer, konut anlamına geliyor. Yani yerleşme yeri, yerleşge olarak kullanılıyor. Oturulan evi hane anlamında kullanılan ikametgah kişinin yerleştiği yer anlamındadır.
Resmi ikametgah ise, Devletin olan, Devlete ait, devletle ilgili anlamına geliyor. İkametgah bireylerin yaşadığı konut için kullanılıyor.

 

Yerleşim yeri belgesi nereden alınır?

Yerleşim Yeri Nedir, Türleri Nelerdir? merak ediyorsanız 'Yerleşim Yeri Nedir?' konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. 
 

E-devlet şifresi ile yerleşim yeri belgesi nasıl alınır? 

E-Devlet şifresi ile yerleşim yeri belgesi alma işlemi yapıldığında, girdiğiniz vatandaşlık numarası doğru ise aradığınız kişinin şu anda nüfusa kayıtlı olduğu yer değil, ikamet ettiği yeri öğrenmiş olacaksınız. Sorgulamayı yaparken önemli olan kişinin 18 yaşından büyük olmasıdır. 18 yaşından büyük olan kişilerin E-Devlet yerleşim yeri belgesi sorgulama işlemini yapabilirsiniz. 

E-Devlet yerleşim yeri belgesi nedir? 

E-Devlet yerleşim yeri belgesi diğer adıyla ikametgah belgesidir. Her vatandaşın sadece 1 adet ikametgah adresi vardır. Yasalara göre ticari ve sanayi işletmelerinin ikametgahları birden fazla olabilir. Ayrıca yazlık ve kışlık evleri ikinci adres olarak göstermek mümkündür. E-Devlet ikametgah belgesi devletin vatandaşlarının işlemlerini kolaylaştırıp hızlandırması ve kendi iş yükünü azaltma ihtiyacı ile doğmuş bir portaldır. Bu sistem kurulmadan önce vatandaşlar vakit ve güvenilirlik açısından büyük sorunlar yaşamıştı. Eskiden ikametgah belgesi alırken saatlerce sırada bekleyenler olurdu. E-Devlet bu açıdan vakit kaybı sorununu çözen bir uygulama olmuştur. 

 

Yerleşim yeri belgesi nereden alınır?

İkametgah değişikliği ile ilgili detayları 'İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler' yazımızdan öğrenebilirsiniz. 
 

E-Devlet yerleşim belgesi ücretli mi? 

E-Devlet kurulmadan önce ikametgah belgesi muhtarlıklardan belirli bir ücret karşılığında alınabiliyordu. Günümüzde ise hem nüfus müdürlükleri hem de e-devlet sistemi üzerinden alınabiliyor. E-Devlet ikametgah belgesinin alırken herhangi bir ücret ödenmiyor. 

E-Devlet yerleşim yeri (ikametgah) sorgulama

Vatandaşlık numarasını bildiğiniz bir kişinin ikametgah adresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaparak, e-devlet ikametgah belgesi alanında T.C. kimlik numarası yazan bölüme kişinin vatandaşlık numarasını ve resim doğrulama kodunu girerek işleminize devam edebilirsiniz.