Yüksek kiralar Bağdat Caddesi'nde dükkanları boşaltıyor

İstanbul Anadolu Yakası'nın en gözde yerlerinden olan Bağdat Caddesi'nde kira metrekare fiyatları 100 dolar ve üzerinde seyrediyor.

Yüksek kiralar Bağdat Caddesi'nde dükkanları boşaltıyor

İstanbul Anadolu Yakası'nın en gözde yerlerinden olan Bağdat Caddesi'nde kira metrekare fiyatları 100 dolar ve üzerinde seyrediyor. Kiralık fiyatları yükselince bölgede bulunan kiracılar da farklı alternatiflere yönelerek, sokak arası kiralamalarına hız kazandırdı. 

Metrekare fiyatı bölgeye göre değişiyor

Yüksek kiraların Bağdat Caddesi'nde kapanan dükkan sayısını artırdığını söyleyen Keller Williams Cadde'nin Gayrimenkul Danışmanı Sevilcan Avcı; “Bağdat Caddesi’nde son aylarda mağaza ve bankaların taşınma hareketliliği oldukça arttı. Bağdat Caddesi metrekare birim fiyatı caddenin yoğun olduğu bölgeye göre ve dükkan büyüklüğüne değişiyor. Örneğin Suadiye’de 1300 metrekarelik bir bankanın metrekare fiyatı 65 dolar iken caddenin yine Suadiye’de bulunan 500 metrekarelik bir teknoloji mağazasının metrekare fiyatı 100 dolar. Ünlü bir giyim firması 1800 metrekarelik, 230 bin dolar ödediği mağazayı kapattı. Şu an aynı bina için istenen kira ise 180 bin dolar. Bir banka ise Bağdat Caddesi üzerindeki 150 bin TL kira verdiği lokasyondan çıkarak Bağdat Caddesi’nin ara sokağında 50 bin TL’ye yer kiraladı. Bazı mülk sahipleri kaybetmek istemedikleri mevcut kiracıları için indirime gitme eğilimindeler. Bu durum Bağdat caddesinde dükkan ve mağaza kiralarının daha da aşağıya geleceğini gösteriyor” dedi.

Yenilenen binalarda yükseliş yaşanıyor

Bağdat Caddesi konut gayrimenkul piyasasının da evin konumuna ve özelliklerine göre değişiklik gösterdiğini belirten Sevilcan Avcı; “Bağdat Caddesi’nde fiyatlar Suadiye’den Kalamış’a kadar evin konumuna, yaşına, iç ve dış özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Cadde kısmında istenen metrekare birim fiyatı 7 bin ila 8 bin dolar arasındayken Bağdat Caddesi’nin sahil kısmında metrekare fiyatları 5 bin ila 5 bin 500 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Özellikle son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yenilenen binaların metrekare fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaşandı. Her ne kadar piyasa fiyatlarına düşüş yansımasa da yatırımcıların fiyatların düşeceğine olan inancı devam ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı finanse etmek isteyen proje geliştiricilerinin bazı daireler için yüzde 30 ila yüzde 40 oranında indirim uyguladıklarını biliyoruz bu durum bize metrekare birim fiyatlarının daha da aşağı geleceğinin sinyallerini veriyor” dedi.