Yurt fiyatlarında son durum

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin yurt arayışları da hız kazandı. Yapılan araştırmalar özel yurt fiyatlarının aylık 250 TL ile 1.000 TL arasında değiştiğini gösteriyor

Yurt fiyatlarında son durum

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin kiralık konut ya da yurt arayışları da son dönemde hız kazandı. Yurt ve kiralık konut piyasasında hareketlenmeye sebep olan yoğunluk, bu kategorilerde fiyatların yukar yönle hareketine sebep olmayı sürdürüyor. Hürriyet Emlak tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tercihini yurtlardan yana kullanacak öğrencileri bekleyen fiyat yükü, aylık 250 TL ile 1.000 TL arasında değişim gösteriyor. 

Ülke genelindeki fiyat aralığı: 250-1.000 TL arasında

Yapılan analizlere göre ülke genelindeki yurt fiyat marjı oldukça farklı bir yelpazede açılabiliyor. Ayda 250 Tl ile 1.000 TL arasında farklılık gösteren yurt fiyatlarının kimi yerlerde bu bedelin de üstüne çıktığı görülürken, tek kişilik odalardan 7 kişi ve üstünün barınabileceği oda çeşitliliği bulunuyor. Oda fiyatları bir birimde barınan kişi sayısındaki artışa paralel olarak düşüyor. Yurt fiyatlarının en yoğun olduğu marj ise 500-1000 TL aralığında seyrediyor. İstanbul ve Ankara'da tek kişinin yaşadığı oda fiyatları ortalaması 750 Tl ile 1.000 TL arasında farklılık gösteriyor. 

Kentler bazında tek kişilik oda fiyat aralığı

Tek kişilik oda fiyatlarının en pahalı olduğu kent İstanbul ve Ankara oldu. Bu kentlerde tek kişilik oda fiyatları 750-1000 TL arasında farklılık gösterirken, İzmir'de 500 TL-750 TL aralığında işlem görüyor. Bursa'da tek kişilik oda fiyatları 250 TL ile 500 TL arasında değişirken, bu bedel Eskişehir'de benzer bir şekilde değer görüyor. 

Öğrencilerin maksimum fiyat aralığı: 1.000 TL

Diğer taraftan yurt yerine kiralık konut arayışına giren öğrencilerin en fazla 1.000 TL seviyesine kadar bütçelerini zorladıkları görülüyor. Kampüse ya da üniversiteye yakın yerlerde konut kiralamak isteyen öğrenciler için bu bedeller daha da yukarıya çıkarken, benzer şekilde merkezi semtler ve toplu ulaşıma yakınlık da kiralık konut fiyatlarının artamısna yol açıyor. İstanbul genelinde öğrencilerin en çok tercih ettiği bölgeler ise şöyle:

- Beşiktaş
- Şişli
- Fatih
- Avcılar
- Kadıköy
- Bakırköy

Ankara'da öğrencilerin en çok tercih ettiği semtler:

- Bahçelievler
- Ümitköy
- Sincan
- Balgat