Yüzde 5'lik artış haksız rekabetin önüne geçecek

Konut kredisinde nakit zorunluluğunu yüzde 20'ye çeken Hükümet programını değerlendiren Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan: "Yerinde bir karar..." dedi.

Yüzde 5'lik artış haksız rekabetin önüne geçecek

Hükümetin kredi reformu, sektör temsilcileri tarafından değerlendirildi. Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, uzun zamandır büyük markalı konut projelerinin kampanyalarıyla ilerleyen inşaat sektörü açısından 5 puanlık artışın önemli olduğunu söyledi. 

Haksız rekabetin önüne geçecek karar
Yüzde 5'lik artışın, sektörde oluşan haksız rekabetin önüne geçeceğini belirten Aydoğan: "Alınan bu kararla birlikte konut alıcısı yüzde 25 peşinat yerine yüzde 20 peşinat ödeyebilecek. İlk bakışta yüzde 5 küçük bir oran gibi dursa da, bugün konut fiyatlarının 250 bin TL’den başladığını düşünürsek, konutun tutarı kadar kredi kullanmak isteyen konut alıcısının cebinde minimum 12.500 TL kalacak..." dedi.

Konut satın almak için en uygun dönem
Aydoğan, uzun zamandır konut satın almak isteyen vatandtaşlar için önemli bir fırsat döneminin başlamış olduğunu da hatırlatarak:

"Gerek peşinat kararı gerek konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi, sektöre son çeyrekte büyük bir ivme kazandıracaktır. Ayrıca finansmanda şartların eşitlenmesiyle birlikte konut alıcısı, inşaat firmalarının kampanyalarına bağlı kalmadan istediği projeden gönül rahatlığıyla konut da satın alabilecek. Tercihini şehrin merkezindeki konut projelerinden yana da kullanabilecek ve daha rahat şekilde banka kredisinden yararlanabilecek." ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: aydoğan grup