15 Temmuz sonrasında soruşturmaya tabi tutulan inşaat firmaları

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlayan soruşturma çok sayıda inşaat firması ve üst düzey yöneticisini de içine alacak şekilde genişliyor.

15 Temmuz sonrasında soruşturmaya tabi tutulan inşaat firmaları

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, Fethullahçı Terör Örgütü-FETÖ'ye yönelik olarak başlatılan operasyonlar, iş dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Aralarında inşaat sektörünün önemli firma ve yöneticilerinin de bulunduğu soruşturmanın kapsamı her geçen gün büyüyor. Adı geçen firmalar ve operasyonlarda onları hedef haline getiren bulgular ise şöyle:

Akfa Holding ve Fatih Aktaş
İnşaat ve elektromekanik sektörlerinde de faaliyet gösten AKFA Holding'in yöneticileri 16 Ağustos 2016 tarihli bir operasyonla gözaltına alınmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'ye finansal destek sağladığı gerekçesiyle yapılan soruşturma, holding çatısı altında bulunan 51 alt şirketi kapsayacak şekilde yürütülmüştü. Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş da gözaltına alınan isimler arasında yer aldı. 

İhlas Holding CEO'su Cahit Paksoy
Dün yürütülen operasyonlarla birlikte İhlas Holding CEO'su Cahit Paksoy da gözaltına alınmıştı. Ancak Paksoy'un gözaltına alınma nedeni, Akfa Holding yöneticisi olarak çalıştığı dönemlerle ilgiliydi. İhlas Holding tarafından yapılan açıklamada Paksoy'un gözaltına alınma nedeninin kendileriyle ilgili olmadığına dikkat çekildi. Paksoy "Bank Asya'yı kurtarmak için finansal destek" amacıyla faaliyet yürütmekle suçlanıyor.

15 Temmuz sonrasında soruşturmaya tabi tutulan inşaat firmaları

Fi Yapı ve Fikret İnan
Yine Akfa Holding soruşturması kapsamında Fi Yapı'nın Patronu Fikret İnan da, para trafiğini yönlendirdiği iddiasıyla gözaltına alınan isimler arasında yer alıyor. Fi Yapı tarafından hayata geçirilen projeler arasında Fi Life, Fi Yaka ve Fi Tower gibi markalar yer alıyor. 

15 Temmuz sonrasında soruşturmaya tabi tutulan inşaat firmaları

TUSKON ve Rızanur Meral
Bugün başlayan operasyonlarla birlikte başta TUSKON Başkanı Rızanur Meral olmak üzere çok sayıda iş adamı hakkında da gözaltı kararı alındı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, yaptığı bir konuşmada "Yakında kimlerin inlerde yaşadığını herkes görecek..." demiş ve salonda bulunan iş adamlarından yoğun alkış almıştı. 

15 Temmuz sonrasında soruşturmaya tabi tutulan inşaat firmaları

Eroğlu Holding ve Nurettin Eroğlu
Bugün yürütülen ve ana hedefi TUSKON olan operosyanlarda da mercek altına alınan isimler arasında Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu da bulunuyor. Eroğlu Holding'in Bahçelievler'deki merkezine çevik kuvvet desteğiyle gelen emniyet güçleri arama işlemi gerçekleştirmişti. Eroğlu Holding'den yapılan açıklamada, güvenlik güçlerine gerekli bilgi ve belgelerin sunulduğu, bunu takip eden kısa süre içerisinde de arama sürecinin tamamlandığı belirtildi. Eroğlu Holding tarafından hayata geçirilen projeler arasında İstanbul Lounge-2, Yenimoda Evleri, Platform Merter, Florya Ekşinar Konakları, Ofishane, Bursa Harmony Towers ve Antalya Ticari projesine başladı. Eroğlu Gayrimenkul; 2012’de Ofishane ve İstanbul Lounge gibi markalar yer alıyor. 

Aydınlı Grup ve Ömer Faruk Kavurmacı
Hakkında gözaltı kararı çıkarılan bir diğer isim olan Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı'nın evinde ve ofisinde sürdürülen aramalarda ise Fethullah Gülen'e ait çok sayıda kitap ve yine aynı şahıs tarafından imzalanan plakete rastlandı.Operasyonda ayrıca Aydınlı Grup Yönetim kurulu Üyesi Mustafa Şevki Kavurmacı da gözaltına alındı. Aydınlı Grup, Solarkent ve Koru Florya gibi projeleri hayata geçirmişti. 

15 Temmuz sonrasında soruşturmaya tabi tutulan inşaat firmaları