1915 Çanakkale Köprüsü'nde takvim netleşiyor

1915 Çanakkale Köprüsü için Yüksek Planlama Kurulu Kararı hazırlanıyor. Hükümetin 2016 yılının son çeyreğinde ihaleye çıkmayı planladığı köprünün temelleri ise 18 Mart 2017'de atılacak

1915 Çanakkale Köprüsü'nde takvim netleşiyor

1915 Çanakkale Köprüsü takvimi netleşmeye başladı. Yüksek Planlama Kurulu kararının hazırlanmak olduğu proje ihalesinin bu yılın son çeyreğinde planlandığını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, temellerin ise 18 Mart 2017'de atılacağı bilgisini verdi. 

1915 Çanakkale Köprüsü güzergahı belirlendi
Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü ile uyumlu olması adına 2 bin 23 metrelik ayak açıklığına sahip olması için çalışılan 1915 Köprüsü'nün rekor uzunluğa sahip olacağını belirten Bakan Arslan, diğer taraftan köprü güzergahının da belirlendiğini söyledi. Arslan, tarihi yarım adada yer alan sit alanlarına girmemek adına Lapseki'den Gelibolu'ya geçiş için çalıştıklarını belirterek:

"Gelibolu'nun ardından 45 kilometrelik Malkara'ya kadar uzanacak otoyolu projesi de köprü ihalesi kapsamında yapılacak. Bunu takiben de Savaştepe'de İstanbul-İzmir Otoyolu'na Kuzey'de de KInalı'dan devam eden yola bağlantı olacak..." şeklinde konuştu.

Devlet bir kuruş harcamayacak
Çanakkale Köprüsü'nün Yap İşlet Devret modeliyle hayata geçirileceğini ve Devletin bir kuruş para harcamayacağını da söyleyen Bakan Arslan, proje ile birlikte Avrupa Yakası'ndan Ege ve Akdeniz'e yönelen yolcular bazında İstanbul'un yükünün de azaltılmış olacağını belirtti.