2016 için anahtar kavram: İstikrar

GYODER Başkanı Aziz Torun, 2016'nın risklerinin içte ve dışta "siyasi istikrarla" göğüslenebileceğini söyledi. Torun: "3 ay önce Rusya krizi yoktu; şimdi var. Yarın başka bir şey olabilir. Bir cambaz gibi ipte yürüyerek risk alacağız..." dedi

2016 için anahtar kavram: İstikrar

2015 yılını, sosyal, ekonomik ve siyasi çalkantıların olumsuz etkisine rağmen rekor konut satışıyla tamamlayan inşaat sektörü gözünü 2016'ya dikti. 2015'in son günlerinde Gazete Habertürk'ten Meltem Ersoy'a açıklamalarda bulunan, sektörün önemli kuruluşlarından GYODER'in Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2016 yılının "risk" içeren bir yıl olduğunu ve müteşebbislerin buna rağmen yatırım yapmayı sürdüreceklerini belirterek, siyasi otoriteden içte ve dışta istikrar sunmasını istedi. 

İstikrardan fire: Rusya ve olasılıklar
2015 yılının rekor düzeydeki satışına rağmen firmalar açısından kârın "bıçak sırtı" olduğunu söyleyen Torun, kur hareketlerinin bu kalemdeki en ciddi handikap olduğunu vurguladı. Torun, FED'in faiz artışı kararının sektör üzerindeki etkisinin çok da abartılmaması gerektiğini ancak önemli olanın Türkiye'nin "istikrarını" sağlaması olduğunu vurgulayarak:

2016 için anahtar kavram: İstikrar

"2016'da ris almayı sürdüreceğiz. Bunu yaparken siyasal iktidarın da istikrar sağlaması gerekecek. Örneğin, 3 ay önce Rusya diye bir kriz yoktu. Şimdi bu var. Yarın da başka bir şey olabilir. Ancak risk almaktan vazgeçmeyeceğiz. İpin üzerindeki cambaz gibi yürüyeceğiz..." ifadelerini kullandı. 

Kredili satışlardaki düşüş faiz artışından kaynaklanıyor
Kredili satışlardaki yüzde 22'lik düşüşün, yüksek faizden kaynaklandığını ve gayrimenkuldeki fazin tek haneli, yüzde 25 peşin ödeme üzerinden yürümesi gerektiğini de söyleyen Torun, sektörün faizin yüzde 1'i geçmemesi adına farkı sübvanse ettiğini söyledi. Torun:

"Bu da kârlılığı azaltıyor. Bakın sektörde fiyatlarda enflasyonun üzerinde artış gözüküyor, sanki firmalara daha çok kazanıyor gibi algılanıyor. Ama bu yanlış. Fiyat artarken kârlılıkta düşüş yaşanıyor..." ifadelerini kullandı.