2016'da gayrimenkul sektörünü bekleyen tehlike

2015 yılını krizlere rağmen başarılı bir performansla atlatan gayrimenkul sektörünü 2016 önemli sorunlar bekliyor. Bunların başında ise "konutu" avantajlı bir yatırım aracı olmaktan çıkarma tehlikesi barındıran 64. Hükümet Eylem Planı'ndaki kimi maddeler geliyor

2016'da gayrimenkul sektörünü bekleyen tehlike

2015 yılını sıkıntılarına rağmen arkada bırakan gayrimenkul sektörü, yeni yıla büyük umutlarla girdi. 64. Hükümetin eylem planında da sektöre azımsanmayacak bir yer ayrılması memnuniyetle karşılandı. Buna rağmen, 2016, handikap ve riskleriyle tam bir sınav yılı olma özelliği taşıyor.

Konut sektörü, avantajlı bir yatırım aracı olmaktan çıkar mı?
Sektör, 2016'da başta bozulan komşuluk ilişkileri olmak üzere, vergi yüklerindeki artış ve konut kredi faizleri gibi hususlarla baş etmek zorunda kalacak. Ancak eylem planı içinde yer alan kimi maddeler "konutu" elverişli bir yatırım aracı olmaktan çıkaracak kimi özellikler barındırıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgu Yazıcı, 2016 eylem planının risklerine dikkat çekerek:

"Gerek imar artışlarından vergi alınması planı gerekse vergilendirmedeki değişikliklerin gayrimenkul sektöründe bakış açılarını ciddi şekilde değiştireceğini söylüyor. Eylem planına göre ticari kazançlarda istisnalar kalkıyor, gayrimenkul edinimde vergi istisnası süreleri değişiyor, kısacası yapılan bu değişiklikler konutu “yatırım aracı” olmaktan çıkarmaya doğru gidiyor." ifadelerini kullandı.   

 

2016'da gayrimenkul sektörünü bekleyen tehlike

 

64. Hükümet eylem planı gayrimenkul sektörüne ne sunuyor?
Yazıcı, imar artışlarından vergi alınma planı ve vergilendirmedeki değişikliklerin gayrimenkul sektöründeki bakış açılarını ciddi şekilde değiştirme eğilimi taşıdığını da vurgulayarak arsa sahiplerinin de kendi arsaları üzerinde inşaat yapması durumunda ticari kazanç hükümlerine tabi olacaklarını söyledi. Hasılat paylaşımında da aynı şekilde bir değerlendirmenin gerçekleşeceğini ve bu durumda da zaten üretilebilir arsa bulmakta zorluk çeken aktörlerin daha da sıkıntıya düşeceklerini belirten Yazıcı:

"Konutta gayrimenkul yatırım aracı olmaktan çıkınca üretimde orta ve uzun vadede sıkıntı olacağı ve Türkiye’nin erişilebilir konuttan bu maddelerle daha da uzaklaşacağını söylemek yanlış olmayacaktır." dedi. 

Cansel Turgut Yazıcı: 2016 bir sınav yılı
Gayrimenkul sektörünün 2015 yılındaki performansını, "bekleme psikolojisinin hakim olduğu" rutin seçim döneminin ağır baskısı altında geçirdiği yorumunu yapan Yazıcı, bu bekleme döneminin birçok açıdan gayrimenkul sektörüne zarar verdiğini belirtti. Yazıcı, sektörün problemleri ile ilgilenilmeyen 2015 döneminde sektörün problemlerinin çözümü için kritik önem taşıyan bir sürenin de kaybedildiğine vurgu yaptı.