2017 yılı köprü geçiş ücretleri

2017 yılında köprülerden geçiş yapacak araçların ödemekle yükümlü olduğu ücretler revize edildi. Ulaştırma Bakanı Arslan tarafından açıklanan verilere göre en yüksek geçiş bedeli Osman Gazi Köprüsü'nde...

2017 yılı köprü geçiş ücretleri

2017 yılının başlamasıyla birlikte karayolları bünyesinde hizmet veren köprülere ilişkin ücret tarifesi de revize edildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre geçiş ücretlerinin en yüksek olduğu köprü, tarifedeki indirime karşın Osman Gazi Köprüsü oldu. 

Hangi köprüden kaç TL karşılığında geçilecek?
- Osman Gazi Köprüsü: Körfez geçişinde araçlara önemli kolaylıklar sağlayan ancak yüksek ücretleri ve araç geçiş garantisi ile tartışmalara konu olan Osman Gazi Köprüsü'nden geçişlerde yüzde 20 oranında indirime gidildi. Yeni indirimle birlikte otomobil geçişleri de 89 TL'den 65.5 TL'ye gerilemiş oldu.

- I. Köprü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) ve II. Köprü (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü): İstanbul'un ilk köprülerinden geçişlere yüzde 48 oranında zam yapıldı. Yapılan zamlarla birlikte otomobil geçişleri 4.75 TL'den 7 TL'ye yükselmiş oldu. Aks aralığı 3.20 ve üstü olan araçlar için geçiş ücreti 6 TL'den 9 TL'ye çıkarken 3 akslı araçların tümünde 15 TL'den 22.25 TL'ye yükseldi. 6 ve üstü araçların geçişi ise 40 TL'den 59.25 TL'ye çıktı. Bu köprüleri kullanan motorsikletlerin geçişi ise 2.5 TL'den 3.5 TL'ye çıktı. 

- III. Köprü(Yavuz Sultan Selim): İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsünde de fiyat revizyonuna gidildi. Yapılan düzenleme ile eskiden 9.90 TL olan otomobil geçişi 11.95 TL düzeyine yükseldi. Buradaki zam oranı ise yüzde 20 olarak belirlendi.