3. Havalimanı açılış tarihi kesinleşti!

3. Havalimanı açılış tarihi kesinleşti. Müjdeyi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım verdi.

3. Havalimanı açılış tarihi kesinleşti!

3. Havalimanı açılış tarihi merak konusu. Konuyla ilgili son açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'dan geldi. Bakan Yıldırım, 3. Havalimanı inşaatını ziyaretinde, projenin 4 etapta tamamlanacağını anımsatarak en büyük etabın 2018 yılının 26 Şubat'ında hizmete gireceğini söyledi.

Bakan Yıldırım, 2018'de bitmesi planlanan birinci etabın yaklaşık 100 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını bildirerek, bu kapasiteyle bile şu an dünyanın en büyük havalimanı olacağını belirtti.
Daha sonraki etaplarla 150-200 milyon civarında bir kapasiteye ulaşılacağının altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti: "Biz bu havalimanını yapmayı planladığımızda, bize açıkçası çok büyük haksızlık yaptılar. 'Bunlar ne hayal peşindeler, 150 milyon yolcu, dünyanın en büyük havalimanı. Biraz küçük atın' gibi lafları çok işittik. Ama görüyorsunuz burada yapılan çalışmaları. 60'tan fazla vinç aynı anda çalışıyor. 3 bin iş makinesi, 14 bin civarında bizatihi çalışan var.
Burası kendi içinde başlı başına bir şehir. Önümüzdeki günlerde çalışan sayısı 35 bini geçecek. Burada çalışanların yaşadığı bir şehir, bir kasaba var. En büyük Suriyeli kampından daha büyük kapasite olarak, 14 bin kişilik gayet muntazam, her şeyi düşünülmüş bir kampüs alanı var. Dolayısıyla çalışanlar burada dinlenip çalışmaya devam ediyorlar. Burada çalışma mesai mefhumu ile değil, 3 vardiya çalışılıyor. Herkes çalışması gerektiği kadar, yasalara göre çalışıyor. 24 saat 3 vardiya halinde sürekli çalışma var. İnşaatta birçok ilk var. Bunlardan biri, buradaki toprak hareketi. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar hızlı ve büyük miktarda toprak hareketi yok. Yani kazı ve dolgu işleri."