3. Havalimanı ne zaman açılacak?

İstanbul yapılacak olan 3. Havalimanı ne zaman açılacak? İşte yanıtı...

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

İstanbul yapılacak olan 3. Havalimanı ne zaman açılacak? İşte yanıtı... Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 3. Havalimanı ne zaman açılacak? sorusunu yanıtladı. 

Yaklaşık 10 milyar 247 milyonluk harcama ile tamamlanacak olan 3. Havalimanı projesinde birin bölüm için hedeflenen açılış tarihi Şubat 2018 olarak belirlendi. Açılacak olan birinci bölümün 90 milyon kapasitelik olacağını söyleyen Yıldırım, '' Böylece Atatürk Havalimanı'nda yaşadığımız sıkıntılar tamamen giderilecek.'' dedi. Yıldırım, '' Yeni havalimanını devreye aldıımızda artık Atatürk Havalimanında tarifeli taşımacılık olmayacak'' açıklamasını yaptı. 

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

3. Havalimanı ne zaman açılacak? 

3. Havalimanı'nın devreye girmesi ile Atatürk Havalimanı'nda tarifeli taşımacılık olmayacak. 2018 yılının Şubat ayında açılacak olan 3. Havalimanı, MIPIM Ödülleri jürisinin büyük ödül için yarışacak projelerin belirlendiği listede yer alıyor. Geleceğin En İyi Mega Projesi Ödülü'ne aday gösterilen 3. Havalimanı listede yer alma hakkı edinmiş oldu.

3. Havalimanı'nda 3,5 - 4 kilometre uzunluğunda Karadeniz'e paralel şekilde yapılacak olan 4 adet ayrı pist bulunacak. Aynı zamanda Karadeniz'e dik olarak uzanacak olan 2 ayrı pist daha bulunacak. 3. Havalimanı projesi kapsamında toplam 6 pist yer alacak. 3. Havalimanı, 3 bin 500 hektarlık bir alana konumlanacak. Bu alanın 1.100 hektarlık bölümü ise ileri teknoloji ve ticaret alanı olarak kullanılacak.