3. Havalimanı'nın otel işletmesini Yotel aldı

Avrupa'nın Londra, Paris ve Amsterdam kentlerinde toplamda 4 havalimanının işletmesini sürdüren Yotel markası İstanbul'un 3'üncü Havalimanı için de sözleşme imzaladı.

3. Havalimanı'nın otel işletmesini Yotel aldı

Avrupa'nın en büyük havalimanı projesinde çalışmalar sona yaklaşırken dev yatırımın bileşenlerinde süreçler netleşiyor. Avrupa'nın önemli kentlerinde toplamda 4 havalimanının otel işletmesini üstlenen İngiliz merkezli Yotel markası, İstanbul'un 3'üncü Havalimanı'nda yer alacak otel için de sözleşme imzaladı. Hürriyet'te yer alan habere göre 451 adet oda sayısıyla Avrupa'nın en büyük otellerinden biri olacak otel yatırımı için İGA ile YOTEL arasındaki sözleşme 15 yıl ve gelir garantisi modeliyle yapıldı. 

İstanbul Havalimanı'nın otel etabını YOTEL işletecek

İstanbul'u dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip şehir konumuna yükseltecek İstanbul Üçüncü  Havalimanı projesinin otel etabı için İngiliz merkezli Yotel markası ile anlaşma sağlandı. 29 Ekim'de ilk etabı açılacak havalimanında hizmet verecek otelin 451 odaya sahip olacağı açıklandı. Bu kapasite ile havalimanları içinde Avrupa'nın en büyük oteli olarak yatırım, Yotel ile Havalimanı İşletmecisi IGA arasıda imzalandı. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, Yotel dışında çok sayıda global otel markasının da kendileriyle temasa geçtiğini söyledi. 

 

3. Havalimanı'nın otel işletmesini Yotel aldı

 

15 yıl gelir getirisi modeli

Samsunlu, yürütülen görüşme süreci sonrasında Yotel ile anlaşmaya karar verdiklerini ve finansal değerlendirme sonrasında 15 yıl için gelir garantisi modeli ile sözleşmeyi imzaladıklarını belirterek: "Yotel, oteli bizim adımıza işletecek. Bu tür işletmelerde bir gelir garantisi verilmez. Ama Yotel proje ve Türkiye'ye çok inandığı ve kendileri açısından az riskli gördükleri alanda bu projeye dahil oldular." dedi. Yotel'in halen dört havalimanında otel işlettiğini ve dört havalimanındaki da sayıları kadar İstanbul Havalimanı'nda odaya sahip olacaklarını söyleyen Samsunlu:

"Bu yatırımla aslında havalimanı otelciliğinde kendilerini öne çıkarmış oluyorlar. Yotel markasını Türkiye'ye yeni bir marka, yeni bir sermaye getirme gayesi ile seçmiş bulunuyoruz. Diğer ülkelerle aramızda elçi görevi de üstlenmiş olacaklar." ifadelerini kullandı. 

Yotel'in Türkiye'deki ilk projesi

Yotel CEO'su Hubert Vriot da yeni havalimanı otel projesinin Yotel'in Türkiye'ye girişi adına bir ilk niteliği taşıdığını söyledi. Gittikleri şehirlerin güçlü ticaret merkezleri olmasına özen gösterdiklerini ve uzun süredir Türkiye'yi giriş yapma hedefinde olduklarını dile getiren Viriot:

"Türkiye'de gerek İstanbul gerekse İstanbul dışında projeleri inceliyorduk: İGA'nın projesi idealdi. Bu proje olağanüstü ve istisnai bir projedir. İstanbul'u global seyahat ajandasında önemli bir yere koyacak bir yatırım, bizim markamız açısından da katma değer yaratacaktır." şeklinde konuştu. 

3. Havalimanı oteli

İstanbul 3'üncü Havalimanı'nda faaliyet gösterecek otel hava ve kara olmak üzere iki bölümden meydana gelecek. Hava bölümünde transfer yolcuların konaklama yapmasına olanak tanınırken, kara tarafından da esas hedef firmalar olacak. Kongre alanları ve toplantı aktiviteleri için de uygn bölümler içerek projede 200 kişilik istihdam oluşturuacak. İstihdam edilen kişilerin önemli bir bölümünün Türklerden oluşacağını söyleyen Viriot: "Genel müdür ayadlarımızın da hepsi Türk." ifadelerini kullandı.