3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde son durumun nabzını tuttuk. İşte projenin geleceği…

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum

İstanbul’un dev projelerinden biri olan ve açıklandığında dikkatleri üzerine çeken 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde son durum ne?

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla projelendirilen 3 Katlı İstanbul Tüneli’nde hali hazırda ihale aşamasına geçildi. İlk kez Şubat 2015’te açıklanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi, İstanbul Boğazı’nın altından şehrin her iki yakasını birleştirecek bir karma tünel projesi. Bu tünel, Boğaz’ın 110 metre altında inşa edilecek ve üç katlı olacak. Toplam uzunluğunun 6.5 kilometre olması planlanan tünelin maliyeti 3.5 milyar dolar olarak belirlendi.

3 Katlı İstanbul Tüneli projesinde son durum

 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne zaman bitecek?

İnşaat çalışmalarının başlamasının ardından 5 yıl içinde bitirilmesi hedeflenen tünelin 2020 yılına gelmeden açılması planlanıyor. Karayolu ve metro sisteminin olacağı tünel mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. İncirli’den Sögütçeşme’ye yapılacak hızlı metro hattı bu dev tünelin içinden geçecek. Yeni metro hattının Kadıköy – Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 kilometre olacak.