3. Köprü ve Havalimanı için 9 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Köprü ve Havalimanı için dikilecek ağaç sayısının 9 milyonu bulacağını söyledi

3. Köprü ve Havalimanı için 9 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Köprü ve Havalimanı için dikilecek ağaç sayısının 9 milyonu bulacağını söyledi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul 3. Havalimanı projeleri ile gündeme gelen ağaç kesimi tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Kesilen ağaçların 5 katı ağaç dikilecek

Bakan Arslan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında protokol yapıldığını söyleyerek, ''Protokol gereği, projeler kapsamında kesilen ağaçların 5 kat dikilmesi gerekiyor. Gerek bakanlık gerekse her iki projenin üstlenici konsorsiyumları olarak bu konuya fazlasıyla özen gösteriyoruz.'' dedi. 

Şimdiye kadar 2 milyondan fazla ağaç dikildi

Yavuz Sultan Selim Köprüsünü içine alan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi için şimdiye kadar 381 bin ağacın kesilmesi veya nakledilmesinin söz konusu olduğunu belirten Arslan, bu rakamın 5 katına denk gelen 1 milyon 900 bin ağaç dikilmesi gerekirken, halihazırda 2 milyondan fazla ağaç diktiklerini ifade etti. 

3. Havalimanı için 5 milyon ağaç dikilecek

3. Havalimanı için kesilen ağaç sayısının 5 katının dikilmek zorunda olduğunu ancak üstlenici konsorsiyumun bu rakamın çok daha üzerine çıkmayı hedeflediğini söyleyen Arslan, minimum seviyede olsa da kesilen her ağacın kayıt altına alındığını, Küçük meşe tarzında bitki örtülerinin bulunduğu projenin kapsamında kesilenin 5 katından daha çok fazla sayıya denk gelen 5 milyon ağacın dikilmesinin planlandığını söyledi.