3. Köprü'deki işçi ölümleri TBMM gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 3. Havalimanı inşaatı sırasında yaşanan işçi ölümleri ile ilgili soru önergesini, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sundu

3. Köprü'deki işçi ölümleri TBMM gündeminde

Mega projelerde yaşanan işçi ölümleri bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin tarafından, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırlanan soru önergesi, 3. Köprü inşaat çalışmaları sırasında yaşanan işçi ölümlerinin gizlendiği iddiasını da dile getirdi. 

3. Köprü işçi ölümlerine ilişkin soru önerisi
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırlayan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 3. Köprü inşaatının orman, su havzaları ve yaban hayvanlarının katlinin yanı sıra işçi katili olarak da anılmaya başlandığını aktardı. Tekin, soru önergesinde işçilerin yaşamını yitirmesine neden olan olayların gizlendiği iddiasında bulundu. İktidar partisi döneminde iş cinayetleri ve kazaları bağlamında telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşıldığını belirten Tekin, şu sorulara yanıt istedi:

3. Köprü'deki işçi ölümleri TBMM gündeminde

- 3. Havalimanı inşaaatının başladığı günden itibaren, yaşamını yitiren, yaralanan ve malülen emekli olan işçi sayısı nedir?

- İş ve işçi güvenliğinin yerine getirilmemesi nedeniyle sebebiyet verilen kaza ve ölümlere ilişkin yargılama sonucunda tespit edilen toplam dava sayısı nedir?

- Halen devam etmekte olan kaç dava ve soruşturma bulunuyor?

- İşçilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgili tedbirlerin yeterli olmadığı şeklindeki belirlemelere rağmen gerekli önlemlerin bir türlü tamamlanamadığı doğru mudur?