3. Köprü'den önce doğa için son çıkış

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel tekin, 3. Köprü güzergahında yer alan alanların korumaya alınması ve olası yapılaşma tehlikesinin önüne geçilmesi yönünde kanun teklifinde bulundu

3. Köprü'den önce doğa için son çıkış

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yapımı sırasında milyonlarca ağaç kesilen ve yaban hayvanlarının kente inişiyle ilgili dramatik sahnelere tanık olunan 3. Köprü güzergahının yeterince tahrip edildiğini ve artık koruma altına alınması gerektiğini vurguladı. Konuyla ilgili olarak TBMMye yasa teklifi veren Tekin: "Güzergah üzerindeki tüm alanlar birinci derece sit alanı ilan edilmeli..." ifadelerini kullandı. 

3. Köprü güzergahı koruma altına alınsın
Tekin, Meclis Başkanlığı'na verdiği kanun teklifinin gerekçesi olarak 3. Köprü güzergahında ortaya çıkan vahim tablonun insan ve hayvanların doğal yaşam kaynaklarına önemli zararlar verdiğini ve doğaya verilen bu büyük zarara artık dur denmesi gerektiğini söyleyerek:

 

3. Köprü'den önce doğa için son çıkış

 

"Katletilen ağaçlar, yok edilen ormanlar, çok sayıda hayvan türünün de yuvasıydı. Bölgede ekrosistem büyük bir zarar görmüş, su havzaları kirlenmeye başlamıştır..." ifadelerini kullandı.

Yapılaşmaya karşı önlem
Konuyla ilgili olarak Anayasada geçen tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına ilişkin maddesine atıfta bulunan Tekin:

"Bu yıkıma dur demek için 3. Köprü ve güzergahında bulunan alanların tümünün sit alanı ilan edilmesi şarttır. Tahribat büyümeden, henüz vakit varken, köprü ve çevresinde yerleşim birimlerine izin verilmemelidir..." şeklinde konuştu.