3. Nükleer santral için ilk adım 2017'de

Akkuyu ve Sinop'un ardından Türkiye'ye kurulacak 3. Nükleer Santral için ilk adımlar 2017 yılı içinde atılacak

3. Nükleer santral için ilk adım 2017'de

Türkiye, güvenlik, atık madde sorunu ve yüksek fiyatlı enerji satışı gibi meselelerde karşı çıkışlar geliştirilen nükleer santral yatırımlarında hız kesmiyor. Rusya ile düzelen ikili ilişkilerin ardından yeniden gündeme gelen Akkuyu ve görüşmelerin devam ettiği Sinop'dan sonra üçüncü proje için de çalışmalar çok yakında başlayacak.

Bakan Albayrak: 3. Nükleer için ilk adımlar 2017'de atılıyor
Türkiye'nin enerji problemi ve atılacak adımlar hususunda bugün kamuoyuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak: "Üçüncü Nükleer Santral için ilk adımları, 2017 yılı içinde atmayı planlıyoruz..." dedi.

Türk Akımı projesinde son durum
Türk Akımı projesinin ikinci hattının Avrupa piyasasının akıbetiyle yakından ilişkili olduğunu ve Türkiye'nin özellikle Batı Hattı üzerindeki krizleri elimine etmek gibi bir rol oynadığını belirten Albayrak: "Bu projenin inşaatına da 2017'de başlamayı hedefliyoruz. Projenin ilk kısmı 2019'a yetişecek. Bu konuta bir gecikme öngörmüyoruz..." dedi. Albayrak 2017'de ayrıca rüzgar ve güneş enerjisi alanlarında da önemli adımlar atmaya hazırlandıkları bilgisini verdi.