301 işçi için anıt mezar

13 Mayıs 2014 tarihinde 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan Soma Faciası'nın ardından, Soma'ya yapılacak 'anıt mezar' projesi için ilk adımlar atılmaya başlandı

301 işçi için anıt mezar

13 Mayıs 2014 tarihinde 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan Soma Faciası'nın ardından, Soma'ya yapılacak 'anıt mezar' projesi için ilk adımlar atılmaya başlandı. Facianın hemen ardından Soma Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Fuat Balcı tarafından, ilçeye bir anıt mezar yapılacağı açıklanmıştı. Hürriyet'ten Cun Mumay'ın haberine göre bu proje, Büyükşehir yasasıyla birlikte anıt mezarın yapımının Soma Belediyesi'nden alınarak büyükşehir belediyesine verildi. 

Sadece ölen işçiler için
Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, anıt mezarın yıl başında tamamlanması planlanıyor. Yapılması planlanan anıt mezara 13 Mayıs'ta hayatını kaybeden 301 işçinin yanı sıra Soma'da daha önceki dönemlerde, çeşitli maden kazalarından dolayı hayatını kaybeden 86 işçinin de defnedilmesi planlanıyor. 

Projenin hayata geçirilmesi yolunda Türkiye Müteahhitler Birliği ve Maden İhracatçıları Birliği'nden de yardım teklifleri alındığı belirtiliyor.