3,5 yıllık konut stoğunu KDV indirimi eritecek

Hükümetin ekonomik tedbirlerini değerlendiren Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Alınan önlemler çok önemli, son 5 yılda birikmiş olan 2 milyon 130 bin konut stoğunu eritecek” dedi

3,5 yıllık konut stoğunu KDV indirimi eritecek


Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'e çekileceği, konut alımlarının önünü açacak bir gelişme olarak gündeme geldi. 

'Faiz indirimine kamu bankaları öncülük edecek'

Konut alımlarında faiz indirimine kamu bankalarının öncülük edeceğine dikkat çeken Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Bu gelişmeler konut sektörü açısından sevindirici. Nitekim halihazırda ülkemizde 3,5 yıllık stok birikmiş durumda” yorumunu yaptı. Coldwell Banker Türkiye’nin Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden birinci el satış konut üretimi ve satışı üzerinden yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’de 3,5 yıllık konut stoğu bulunuyor. Bu stok verisini değerlendiren Gökhan Taş, “Çünkü 2013 yılında 840 bin daire için iskan alındı ancak 530 bin daire satıldı; aradaki fark 310 bin. Bu fark 2014’te 490 bin, 2015’te yaklaşık 300 bin, 2016’da yaklaşık 370 bin, 2017’de yaklaşık 670 bin olarak gerçekleşti. Yani toplamda 2 milyon 130 bin konut stoğundan bahsediyoruz. Son 5 yıl 1. el konut satış ortalamasına baktığımızda 590 bin adet/yıl konut satıldığını görüyoruz. Bu da 1 Ocak 2018 itibariyle yeni inşaat ruhsatı verilmeyeceği varsayımı gerçekleşse dahi 3,5 yıllık 1. el konut stoğundan bahsediyoruz.” diye konuştu. 

'Ailelerin konut için ayırabileceği asgari miktar 2 bin lira' 

2017 yılında 1 milyon 409 bin konut satışı ile rekor kırıldığını söyleyen Taş, bunda Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan 240 ay vade gibi kampanyaların etkisi olduğunu, ancak asıl etkinin tapu harcı indirimi, KDV indirimi ve damga vergisi muafiyeti gibi yasal düzenlemelerden kaynaklandığını belirtti. Gökhan Taş, İNDER'in yakın zamanda gerçekleştirdiği araştırmaya da dikkat çekerek, “Türkiye’de konut ihtiyacı olan kesimin yüzde 85’inin gelir seviyesi orta ve ortanın altında. Veriler, bu kesimin ağırlıkla iki kişinin çalıştığı ve aylık gelirlerinin yaklaşık 6 bin lira olduğu hanelerden oluştuğunu gösteriyor. Bu ailelerin konut için ayırabilecekleri aylık asgari miktarın 2 bin lira civarında olacağını varsaydığımızda alabilecekleri brüt 70 -75 metrekarelik dairenin metrekare satış fiyatı 2,5 ila 3 bin lira arasında olması gerekiyor. Bu fiyatlardan konut satılabilmesi için üretimde arsa girdisinin ise metrekare başına 250 – 500 TL civarında olması gerekiyor” dedi.

 

Firma Bilgisi: coldwell banker