7 tepeli kente, 7 mega proje: 5'i bitti, 2'si yolda

İFM'deki kamu binalarının temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'a 7 dev eser armağan etme programında emin adımlarla yürüdüklerini belirterek: "5'i bitti. Sırada 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul var..." dedi.

7 tepeli kente, 7 mega proje: 5'i bitti, 2'si yolda

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yer alacak SPK ve BDDK binalarının temel atma töreninde kamuoyuna seslendi. Konuşmasında, Türkiye'nin mega proje atağına vurgu yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Yedi Tepeli Kente, Yedi Dev Eser" programının tüm hızıyla hayata geçirildiğini söyledi.

7 mega projenin, 5'i bitti, 2 si yolda
Başbakan Yıldırım: "Neydi bu eserler? İlki İstanbul-Ankara Hızlı Tren Hattı. İkincisi Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Üçüncüsü Marmaray... Bu eserlerimiz bitti, milyonlarca vatandaşımız bu projelerden yararlanıyor. Dördüncüsü Avrasya Tüneli. 20 Aralık'ta açılışı yapılacak. Beşincisi İstanbul-İzmir Otoyolu... En önemli etabı Osman Gazi Köprüsü'nü bitirdik, Otoyol 2018'de hizmete alınacak. Diğerleri ne? Kanal İstanbul; kısa sürede yapımına başlanacak. Ve son olarak Yeni İstanbul Havalimanı..." şeklinde konuştu. 

Dünya ülkelerinin bütçesinden büyük yatırım: 3. Havalimanı
Konuşmasında, İstanbul'un 3. Havalimanı Projesi'ne özel bir yer ayıran Başbakan Binali Yıldırım: "3. Havalimanı'nın yatırım bedelini biliyor musunuz? 35 milyar TL... Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Dünyadaki bir çok ülkenin bütçesinden çok daha büyük bir proje bu..." şeklinde konuştu.