Adana'da projesiz köprüye itirazlar büyüyor

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün "projesiz" olduğunu iddia eden Yüreğir Belediye Başkanı Çelikcan'a TMMOB'den destek geldi. İMO Başkanı Kaya, meslek odalarının görüşlerine başvurulmadığını açıkladı

Adana'da projesiz köprüye itirazlar büyüyor

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Mart'ta temelleri atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'ne itirazlar büyüyor. Daha önce Yüreğir Belediye Başkanı' Mahmut Çelikcan'ın, köprü'nün onaylı bir projesi olmadığı yönündeki açıklamalarına İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Çağdaş Kaya'dan da destek geldi. Kaya, temeli atılan köprü ile ilgili olarak meslek odalarının görüşlerine başvurulmadığını açıkladı.

Devlet Bahçeli Köprüsü'ne proje itirazı
Adana'da Ulaşım Master Planı'nın henüz bulunmadığını ve ulaşım türleri arasında bird dengenin kurulmasının halkın beklentileri arasında bulunduğunu söyleyen İMO Başkanı Çağdaş Kaya:

"Söz konusu köprünün depremsellik, jeolojik özellikler, çevre koşulları açısından değerlendirilmesi gerekiyordu. Böylesi bir rapor hazırlanmış mıdır?" şeklinde konuştu. Çağdaş Kaya, proje olmadan temel atma töreninin nasıl yapıldığına ilişkin soruya da:

"Köprü bir ön projeye göre yapılıyor anlaşılan, ama bu projeden de haberimiz yok. Köprünün ihalesiyle ilgili bir itiraz da henüz sonuçlanmamış görünüyor. Bu süreç nasıl sonuçlanacak, bunu göreceğiz"  şeklinde yanıt verdi. 

 

Adana'da projesiz köprüye itirazlar büyüyor

 

Devlet Bahçeli Köprüsü hakkında sorular
İMO Başkanı Çağdaş Kaya ayrıca, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne şu soruları yöneltti:

- Köprünün metodolojisi kıyaslama yapılarak, kullanılabilirlik, bakım ve onarımı tasarlanarak mı oluşturulmuştur?
- Köprüde yapımı öngörülen hafif raylı sistem, geliş ve gidiş güzergahları açısından nereye bağlanacaktır?
- Söz konusu planlanan geçişin Ulaşım Master Planı'nın bir gereği ve parçası olması zorunludur. Büyükşehir Belediyesi bu hususta herhangi bir çalışma gerçekleşmiş midir?