Akkuyu'da hedef en geç 2018 başı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akkuyu Nükleer Santrali'nde temellerin en geç 2018 yılı başında atılacağını açıkladı

Akkuyu'da hedef en geç 2018 başı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında ilk adımlar atılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde temellerin 2017 yılı sonu ya da 2018 yılı başında atılacağını açıkladı. Temel atma törenine Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı için çalışmalar devam ediyor

Berat Albayrak'tan kritik Akkuyu açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde inşaat çalışmalarının yakın bir gelecekte başlayacağını açıkladı. Temel atma töreni için 2017 yılının sonu ya da 2018 yılının başını beklediklerini dile getiren Berat Albayrak: "Temel atma törenini iki ülkenin devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirmek için de çalışmalarımız sürüyor. Cumhuriyetimizin 100. yılına, 29 Ekim 2023 senesine yetiştirebilirsek, bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz bizim için..." dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Antalya'da düzenlenen 8. Türkiye Enerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ana hedeflerinin Türkiye'de enerjinin dışa bağımlılığını sonlandırmak ya da minimum düzeye indirmek olduğunu belirterek, Akdeniz'de gelecek sene ilk derin sondaj çalışmalarının da başlayacağı bilgisini verdi. 

Akkuyu Nükleer Santrali'nde hedef Cumhuriyetin 100. yılı

Rusya ile ortaklaşa olarak hayata geçirilecek olan ve Türkiye'nin enerjisinden dışa bağımlılığın azaltılması politikasının önemli bir etabı olarak görülen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde 2017 yılı sonu ya da 2018 senesi başında temellerin atılmasının hedeflendiğini söyleyen Albayrak: "Böylece Akkuyu'da inşaat çalışmaları da başlamış olacak. Hedefimiz Akkuyu Nükleer Santrali'ni Cumhuriyetin 100. yılında hizmete açmayı planlıyoruz..." dedi. Albayrak, nükleer reaktör için Atom Enerjisi Kurumu'nun çalışmalarının sürdüğünü ve en ufak bir riski dahi gözardı etme lüksünün bulunmadığını da vurgulayarak:

"Yapmadan önce 10 kere düşünüyoruz. İnşaat izni çalışmalarımız sürüyor. Akkuyu'nun temelleri bu yıl sonunda ya da gelecek sene atılır. Bir hedef koyduk: 2023. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü. 29 Ekim'e yetiştirebilirsek, bundan daha onurlu ve şerefli bir şey olamaz..." dedi. Türkiye dünya ülkeleri içinde çok farklı bir yere doğru yol alıyor. Küresel çatışmalar zorlayınca ciddi bağışıklıklar oluştu. Türkiye, uzun vadeli hedeflere emin adımlarla yürüyor..." dedi. 

Rüzgar Enerjisi için adımlar atılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, rüzgar enerjisiyle ilgili adımların da yakın dönemde atılacağını vurgulaarak: "Son dönemde rüzgarda fiyatlar beklenenin üzerinde düşüş yaşadı. Yerli üretimle ilgili bir üretim kaleminin oluştuğunu görüyoruz. Türkiye'deki sanacilerimizin devreye girmesi ile Rüzgar Enerjisi'nin yatırımları açıldı. Peki ya sonra ne olacak? YEKA üzerinden bakılırsa yeni üretim tesisi ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor..." dedi. Türkiye'de 2.000-3.000 megavatlık bekleyen bir portföy bulunduğunu da söyleyen Albayrak: "YEKA özelinde 20202 devamını pek düşünmüyoruz. Bu modelin amaca Türkiye'ye katkı sağlaması ve maliyetleri düşürmesiydi..." şeklinde konuştu.