Akkuyu'da ibre Cengiz-Kolin-Kalyon'a döndü

Akkuyu Nükleer Santrali'nin Türk ortaklığı için Rosatom'un Cengiz Holding ile yaptığı görüşmelere Kolin ve Kalyon yetkilileri de dahil oldu. Tarafların Cuma günü İstanbul'da bir görüşme yapması bekleniyor.

Akkuyu'da ibre Cengiz-Kolin-Kalyon'a döndü

Rusya ile Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilecek Mersin Akkuyu Nükleer Santrali'nin Türk ortağının belirlenmesi aşamasında görüşmeler sürüyor. Konuyla ilgili olarak Rosatom ile Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumu arasındaki görüşmelerin yıl sonuna kadar önemli bir mesafe katetmesi bekleniyor. 

Akkuyu'nun Türk ortağı için ibre CKK'ye döndü
Rosatom ile yürütülen görüşmelerin sonuçlarına ilişkin ayrıntılar bugün Tür medyasında geniş biçimde yer aldı. Yayınlanan haberlere göre Rusya tarafının başlangıçta Cengiz Holding ile başladığı görüşmelere, Kolin ve Kalyon şirketlerinin de süreç içinde dahil olduğu anlaşıldı

Cuma günü görüşme yapılacak
Taraflar arasındaki görüşmelerin yıl sonuna kadar belli bir düzeye getirilmesi kararının alındığı belirtilirken, üçlü konsorsiyum temsilcilerinin de Rosatom'un üst düzey isimlerinden Kirill Komarova ile bir görüşme yapmaya hazırlandıkları vurgulandı. Görüşmenin Cuma günü İstanbul'da gerçekeştirilmesi planlanıyor.

Yüzde 51 Rosatom'un
Edinilen bilgiye göre ortaklık payları da belli oldu. Buna göre yüzde 51'lik hisse Rosatom'da kalırken, Akkuyu Nükleer Santrali'nin yüzde 49'luk hissesi Türk konsorsiyumunda olacak. Konuyla ilgili olarak geçen ay bir açıklama yapan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Rosatom'un Türk ortağa ihtiyaç duyduğunu ancak şartların tek başına yüklenemeyecek denli ağır olduğunu belirtti. Cengiz: "Tek başımıza kaldırabileceğimiz bir iş değil, belki birkaç arkadaşla beraber girebiliriz..." dedi.