İstanbul'un yeni AKM video filmi yayında

İstanbul'da inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi için yapım süreci bugün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle resmen başladı

İstanbul'un yeni AKM video filmi yayında

İstanbul Taksim Meydanı'nda yer alan Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkımı ve yeniden yapımıyla ilgili süreç bugün resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna tanıtılan Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin 2019 yılının ilk çeyreğinde hizmete alınması hedefleniyor. Yeni proje, ilk Atatürk Kültür Merkezi'nin Mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu tarafından tasarlandı.

Taksim Meydanı ile bütünleşecek proje

Yeni Atatürk Kültür Merkezi, Taksim Meydanı'nın araçtan arındırılması ve yayalaştırılması yönündeki çalışmalarla bütünleşecek. Klasik silüetin korunacağı yeni Atatürk Kültür Merkezi Binası'nda içeride 2 bin 500 kişinin aynı anda izleyeceği etkinliklerin meydanda toplanan kişilerce de takip edilmesine olanak tanıyacak bir sinevizyon teknolojisi kurulacak. Yeni Atatürk Kültür Merkezi döneminde, bölgenin bütünüyle yayalaştırılmasına olanak tanınmış olacak.

Günün her saati canlı bir yaşam merkezi

Projenin yalnızca belli saatler içinde değil, günün her saatinde hizmet vermesine olanak tanıyacak şekilde geniş sosyal olanaklarla desteklenmesi hedefleniyor. Geniş katılımlı toplanma alanlarının yanı sıra projenin üst katında da İstanbul Boğazı Manzaralı bir lokanta hizmet verecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projenin üst katında İstanbul Boğazı Manzarasına sahip bir lokantanın bulunacağını ve Anadolu kültürüne ait yemeklerin doğru bir sunumla dünya ile buluşturulacağını açıkladı.