Akyaka Plajı nasıl gidilir?

Muğla Ula'ya bağlı olan Akyaka Plajı şehir merkezindedir

Akyaka Plajı nasıl gidilir?


Muğla Ula ilçesi sınırları içinde yer alan Akyaka, geniş kitleler tarafından tanınması 1970’lere dayanmaktadır. Balıkçı köyü olarak bilinen Akyaka’da yazlık evler, turistik tesisler inşa etmeye başlanmıştır. Akyaka, 1971 yılında muhtarlık ve 1992 yılında belde ilan edilmiştir.

Akyaka’nın en gözde sahillerinden biri ise Çınar plajıdır. Ören yolu üzerinde bulunan ve kıyı boyunca asfalt yolu bulunan, ulaşımı kolay Çınar plajının Akyaka ile arası yaklaşık olarak 3 kilometredir. Çınar plajı yolu takip edildiğinde Akbük Koyu’na, oradan da Ören (Gereme, Keramos)’a ulaşılır.

Akyaka beldesi mimari bakımdan son derece özelliklidir ve beldede tek tip mimari zorunluluğu vardır. Bitişik yapılaşma olmayan, Ula'nın eski evleri örnek alınarak günümüzün modern mimarisi ile birleştirilerek Akyaka'ya has bir sentez oluşturulmuştur. Doğal güzelliğe zıtlık yaratmayan içinde ve dışında ahşap işlemeleri bol, yöreye özgü Muğla bacalarıyla iki katlı çiçekli bahçeleriyle evler inşa edilmiştir. 1983 senesinde Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü, mimarlık eğitimi olmamasına karşın, kendi yaptığı ve geleneksel mimariyi taşıyan eviyle Nail Çakırhan kazanmıştır.

Akyaka Plajı nerede?
Uzunluğu 300 metre olan Akyaka Plajı genişliği 15 metredir. Sığ bir denize sahip olan Akyaka Plajı, çocuklu aileler için uygundur. Halka açık olan Akyaka Plajı’nda şezlong ve şemsiye ücretli olup, kumu çok incedir.
Akyaka Plajı şehir merkezinin içinde olup, tüm restoranlar Akyaka Plajı’nın hemen yanındadır. Plaj ile restoranlar arası yaklaşık 4 metrelik bir mesafe vardır. Azmak Deresi’nin döküldüğü Akyaka Plajı’nda tekneye binerek Azmak Deresi’ne gidilebilir.