Aliağa'da imar sorunu çözüldü

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa'da imar sorununun çözülmesi yolunda önemli adımlar atılıyor. 29 firmanın faaliyette olduğu bölgede 1/1000 ölçekli imar planları hazırlanıyor

Aliağa'da imar sorunu çözüldü

Habaş, Enka Power, İzmir Demir Çelik'in de aralarından bulunduğu 29 firma ile faaliyet gösteren Aliağa'nın imar sorunu çözülüyor. Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa için 1/1000 ölçekli imar planları hazırlanıyor. 

İmpo İmar tarafından hazırlanıyor
2 bin hektarlık imar planlarını hazırlamak üzere yola çıkan İmpo İmar ekipleri tarafından hazırlanacak uygulama imar planı revizyonu ile koruma amaçlı imar planı revizyonu da gerçekleşecek. Böylece bin 125 hektarlık alanın imar sorunu da çözümlenmiş olacak. Aliağa'da yatırım yapma sorunlarının yeni planlar ile sonlanacağını söyleyen İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, imarsızlıktan dolayı münferit plansız yapılaşmaların yeni miar planları sonrasında ruhsat alabilecek hale geleceğini söyledi. İmarlı sanayi alanlarının daha da genişleyeceğini belirten Oflaz:

"Şu anda Aliağa’da en büyük sanayi kuruluşları konumlanmış durumda. Yeni imar planları sonrası bunların doğal olarak enerji ve liman bağlantılarıyla ilgili problemleri çözülecek. Bölgenin yatırım iklimi ve atmosferi değişecek. Aliağa’daki en büyük sorunlar arasında gösterilen kara ve liman yollarının yetersizliği giderilecek" dedi. 

Aliağa'da imar sorunu çözüldü

Mudurnu imar planı da İmpo'dan
Bolu Mudurnu'nun 1/5000 ölçekli nazım imar planları ile 1/1000 uygulama imar planlarını hazırlamak için de yola çıkan İmpo İmar, konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İller Bankası tarafından hazırlanan  ihaleyi de kazandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İller Bankası kuruluşu tarafından  açılan ihaleyi kazanan İmpo İmar, 830 hektarlık alanın planlamasını yapma hakkı kazandı. Bolu'nun turistik beldesi Mudurnu böylece, turizm potansiyelini artırma yolunda önemli bir plana sahip olma şansına kavuştu.