Anıtkabir'e nasıl gidilir?

Ulaşımın oldukça kolay olduğu ve her 10 Kasım'da ziyaretçi akınına uğrayan Anıtkabir, İstanbul'un başkenti olan Ankara'nın Çankaya bölgesinde yer alıyor

Anıtkabir'e nasıl gidilir?

Anıtkabir'e nasıl gidilir? sorusuna cevap vermeden önce Anıtkabir ile ilgili detaylardan bahsedelim.  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarı olan Anıtkabir, özel bir mimariye sahiptir.

Yer temini yapıldıktan sonra yarışma açılan Anıtkabir için Prof. Paul Bonatz, Prof. İvan Tenghom ve Macar Prof. Karoly Wickinger ile Türk sanatçıları Prof. Arif Hikmet Holtay, Mimar Muammer Çavuşoğlu ve Yüksek Mimar Muhlis Sertel çalıştı. Yarışmaya 27 yabancı ve 20 Türk mimar katıldı ve sonuçta 3 eser ödül verilmeye değer bulundu. 

1 Mart 1941 tarihinde uluslararası bir yarışma düzenlendi ve yarışmaya Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya'dan toplam 47 proje katıldı. Daha sonra Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda'nın projesinin uygulanmasına karar verildi.

9 Ekim 1944 tarihinde yapımına başlanan Anıtkabir 1953 yılında tamamlandı. Anıtkabir'in birinci kısmı olan aslanlı yol 1945 yılında bitti. İkinci kısım olan mozole ve tören meydanının çalışmaları ise 1950 yılında tamamlandı. Üçüncü kısım da 1950 yılında tamamlanış olup, son kısım olan şeref holü döşemesi, tonozların hepsi 1953 yılında bitti.

Anıtkabir Bölümleri
Anıt Bloku
İstiklal Kılesi
Hürriyet Kulesi
Aslanlı Yol
Mehmetçik Kulesi
Müdafaa-i Hukuk Kalesi
Tören Meydanı
Bayrak Direği
Anıtkabir Kitaplığı
Zafer Kulesi
İsmet İnönü Lahdi
Barış Kulesi
23 Nisan Kulesi
Misak-ı Milli Kulesi
İnkılap Kulesi
Cumhuriyet Kulesi
Mozole
Şeref Holü
Mezar Odası
Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
Sakarya Meydan Muharebesi Konulu Kabartma
Başkomutan Meydan Muhaberesi Konulu Kabartma

Anıtkabir'e nasıl gidilir?
Ankara'da yer alan ve 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir Çankaya'da bulunuyor. Anıttepe olarak bilinen bölgede konumlandırılan Anıtkabir 750 bin metrekare zemin alanına sahip. 1944 yılında inşa çalışmaları başlamış olup,  terminal içerisinde bulunan Ankaray’a binerek Tandoğan Durağı’nda inerlerse, 5-10 dakikalık bir yürüyüşün ardından giriş kapısına ulaşabilirsiniz.