Ankara Hızlı Tren Garı Mayıs'ta açılıyor

Cengiz Holding - Limak Holding ve Kolin İnşaat ortaklığıyla hayata geçen Ankara Hızlı Tren Garı, sadece bir gar değil aynı zamanda yaşam alanı da olacak.

Ankara'nın ve Türkiye'nin çehresini değiştirecek proje Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Yüksek Hızlı Tren ağlarının kesişme noktası olacak. Bir tren garı olmanın ötesinde bir yaşam alanı da olacak. Türkiye'nin en modern ve en son teknolojiyle inşa edilen tren garı olma özelliğini de taşıyan Ankara Tren Garı inşaatının yüzde 80'i tamamlandı.
Yeni Ankara Tren Garı 6 şeritli demir yoluna ev sahipliği yapacak. İçerisinde 140 odalı oteli, ofisleri, toplantı salonları ve 180 mağazalı alışveriş merkezinin de yer aldığı gar,
önemli bir buluşma noktası olacak. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçen gar, 19 yıl 7 ay süreyle Cengiz Holding - Limak Holding - Kolin İnşaat ortaklığında bulunacak. Bu süre ise garın açılış tarihiyle birlikte başlayacak. Ankara Tren Garı açılış tarihi ise Mayıs 2016 olarak belirlendi. Projeye harcanan 235 milyon doların 170 milyon dolarlık kısmı Deniz Bank'tan alınan kredi ile kalan kısmı ise proje ortaklarının öz sermayesiyle karşılandı.

Günlük 100 bin ziyaretçisi olacak
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Tren garları tarih boyunca şehirlerin sembol yapıları olmuşlardır. İnşa ettiğimiz Yüksek Hızlı Tren Garı, tüm dünyadaki sembol gar binalarından çk farklı olacak. Hem Türkiye hem de dünya için bir model olacak. Garın hizmete alınmasıyla Ankara çokmodern görünümlü bir yapıya sahip olacak. Mayıs ayında açılmasıyla beraber günlük 100 bin ziyaretçi hedefliyoruz. Burası sadece yolcuların gelip geçtiği bir bina olmayacak. Yolcular burada her ihtiyaçlarını karşılayabilecekler, bunun dışında gar, iş adamalrı için de önem taşıyacak. Toplantılarını hemen gerçekleştirip trenle tekrar hızlı bir şekilde dönüş yapabilecekler. Tüm bunların yanında Ankara Tren Garı herkesin buluşma noktası olacak" dedi. Ankara'nın yeni garında tam 25 bin metrekare sosyal alan bulunacak. Proje yap-işlet-devret modeliyle hayata geçtiği için, ofislerin ve mağazaların satışı yapılmayacak, yalnızca kiralamalar yapılacak. Eski gar bağlantısı da bulunacak olan Ankara Hızlı Tren Garı'nın içinde yer alan otelin işletmesi için çeşitli otel zincirleriyle görüşmeler yapılıyor.

Yüksek Hızlı Trenle Ankara - İstanbul 90 dakika olacak
Yüksek hızlı trenin açılmasıyla Türkiye ulaşımda çağ atlamış olacak. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Ankara-İstanbul, Konya-İstanbul hatlarının üzerine 2016'da Bursa, İzmir ve Sivas hatları eklencek. İlerleyen yıllarda da Antalya, Adana, Erzincan, Kars bağlantısı da gelecek. Yeni tren garının merkez metro istasyonuna ve Ankara Esenboğa Havalimanı ile gar arasındaki ekspres hattına da bağlantısı bulunacak. Ankara Tren Garı tüm ihtiyaçlara cevap veren donanımı ile standartların çok üzerine çıkıyor. Gar içerisinde 2 bin 500 araç kapasitesi olan otopark da barındırıyor. 

Proje Bilgisi: ankara yüksek hızlı tren garı