Ankara projelerinin mantıkla imtihanı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bugün, 2016 yılı ve sonrasında Ankara'da hayata geçirmeyi planladığı projeleri kamuoyu ile paylaştı. Projeler arasında Ankara Boğazı ve Ankara Boğazı Viyadüğü de bulunuyor.

Ankara projelerinin mantıkla imtihanı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı bir tören ile Ankara'da hayata geçirilmesi planlanan projeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Gökçek'in açıklamaları ile eş zamanlı olarak bir basın toplantısı düzenleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise, mega projelere hazırlanan yönetim mantığının, henüz kentin temel sorunlarını dahi çözüme kavuşturamadığına dikkat çeken bir açıklama yapıyordu. Mimar Namık Kemal Kaya, Gökçek'in "Ankara'ya Boğaz getireceğiz..." vaatlerinin yağan her yağmurla birlikte zaten gerçekleşmekte olduğunu gösteren fotoğrafları kamuoyunun dikkatine sundu. 

Gökçek, "Ankara hak ettiği durumda değil" sözlerini alkışlarken.
Toplantının ana gündemini Ankara'da hayata geçirilecek projeler oluşturuyordu. Söz konusu girişmler arasında kentsel dönüşüm projelerinden, havalimanına uzanan metro inşaatına ve Ulus ve Çevresi Dönüşüm projesine kadar farklı yelpazeden renkler bulunuyordu. Ancak toplantıda Gökçek açısından küçük bir aksaklık yaşandı. Zira Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulus başta olmak üzere Ankara'nın, Başkent'e yakışır bir durumda olmadığı şeklinde açıklamalarda bulundu. 21 yıldır Ankara'yı yöneten Melih Gökçek de bu sözleri alkışlamak zorunda kaldı. 

 

Ankara projelerinin mantıkla imtihanı

 

Uygulanabilirlik ve hukuki perspektiften Melih Gökçek projeleri
Melih Gökçek tarafından açıklanan projelere itiraz ise Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın açıklamalarındaki en dikkat çekici vurgulardan biri, Ulus tarihi kent merkezinde meydana gelecek yıkım ve bölge esnafının mağdur edilmeyeceği yönündeki Gökçek açıklamalarına yönelik eleştiri oldu. Gökçek'in, esnafın oto terminaline taşınacağı vurgusunu ele alan Candan:

"Oto terminali dediği AŞTİ. AŞTİ'nin yerine AVM merkezi ve rezidans yapılacağını kamuoyunun gündemine taşıdık. Ancak AŞTİ Atatürk Orman Çiftliği arazisidir ve böyle bir durumun yapılmasına asla izin vermeyeceğiz..." dedi. 

Başkan Tezcan Karakuş Candan, Hıdırlıktepe kentsel dönüşüm projesinden "muhafazakar" ailelerin yararlanacağı şeklindeki açıklamalarının da nefret suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.