Antalya-Eskişehir hattı için geri sayım

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından geliştirilen Antalya-Eskişehir hızlı tren hattı projesi için geri sayım başladı

Antalya-Eskişehir hattı için geri sayım

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından geliştirilen Antalya-Eskişehir hızlı tren hattı projesi için geri sayım başladı. Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre, 9 milyar TL keşif bedeline sahip demiryolu projesinin hayata geçmesiyle birlikte Antalya-İstanbul arası 3-4 saate düşecek.

Elvan: 'Antalya'ya ulaşacağız'
Konya Ereğli'de yaptığı bir açıklamada, demiryolu ağı ile Konya ve Antalya'yı buluşturacaklarını belirterek: 'Konya-Karaman- Ereğli-Ulukışla-Mersin-Adana hattı ile Samsun'dan Çorum'a Kırıkkale'ye Kırşehir'e, Aksaray'a Ulukışla'ya oradan da Adana'ya, Mersin'e Akdeniz'e ulaşıyoruz. Antalya'dan Konya'ya, Kayseri'ye kadar uzanan bir hızlı tren projesi olacak. Bu da inşallah bölgenin turizm potansiyelini artıracak.' demişti

Antalya Limanı

Antalya'nın hayali gerçek mi oluyor?
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çekin Osman Budak,  projenin Antalya'nın ulusal ve uluslararası demiryolu ağına bağlanması adına büyük bir değer taşıdığını vurgulayarak: 'Demiryolu Antalya'nın 100 yıllık hayaliydi. Antalya'nın 6.3 milyon ton tarımsal üretim potansiyeli var. Türkiye ve Avrupa'nın turfanda sebze ihtiyacını Antalya karşılıyor. Hızlı demiryolu projesi gerçekleşirse fiyatlar ucuzlar. Sanayicinin maliyetleri azalır. Antalya katma değeri yüksek olan bir kent. Hızlı tren Antalya'nın katma değerini daha da artıracak. Demiryolu gerçekleşirse, Antalya-İstanbul arası 3-4 saate düşecek. Antalya- Ankara arası da çok kısa sürecek.' şeklinde konuştu.

Öncelikli hedef: Afyon-Antalya hattı
Öncelikli olarak Afyon-Antalya hattının hayata geçirilmesini, bu sayede bölge yükünün Antalya limanına bağlanmasının mümkün olabileceğini belirten AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak da, bu sayede bölgedeki 5 OSB'nin denizle bağlantısının da kurulmuş olacağını söyledi.