Antalya'da simge bir kule: Antalya Expo Tower

Çiçek ve çocuk temasından harektle planlanan Antalya Expo Tower her gün 2-3 metre daha yükseliyor. Kule tamamlandığında 100 metre 70 santimlik yüksekliğe sahip olacak

Antalya'da simge bir kule: Antalya Expo Tower

Tamamlandığında 100 metre 70 santimlik yüksekliğe sahip olacak olan Antalya Expo Tower büyük bir hızla tamamlanıyor. Çiçek ve Çocuk temasından hareketle tasarlanan kule, günde 2-3 metrelik ilerleme katediyor. 

Antalya Expo Tower
Türkiye'nin Eyfel'i olarak adlandırılan Expo Kulesi, Analya Ajansı tarafından düzenlenen bir yarışmada 127 proje arasından seçilmişti. Genç mimarlar Melike Atay ve Serdar Kızıltaş'ın imzasını taşıyan ve Antalya'nın tarihi Hadrianus Kapısı ile palmiye ağacını simgeleyen Antalya Expo Tower'ın inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Beton yapıda şimdiden 55 metreye ulaştığını belirten Antalya Ajansı yetkilileri, betonarme yapının ay sonunda tamamlanmasının planlandığını söyledi. 

 

Antalya'da simge bir kule: Antalya Expo Tower

 

Antalya kulesi ne zaman bitecek?
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antalya Ajası'ndan yetkililer, beton dökümü esnasında dış yüzey konstrüksiyonunun da  çalışıldığın, yapının Şubat 2016 sonunda tamamlanacağını belirtti. Kulede beton dökümünün ardından dış yüzey montajına  geçilecek. TACA İnşaat firması tarafından inşa edilen ve 80 milyon TL'ye mal olan kulenin inşaatında yüzde 30'a ulaşıldı.

Kış ayları nedeniyle yüksekte çalışmaya uygun teknik sistemin entegre edildiği Antalya Expo Kulesi'nin 1121 dekarlık sergi alanındaku kule dışı yapılarının da Aralık ayı sonunda tamamlanması hedefleniyor. PRoje bünyesinde çocuk adası, köprüler ve kıyı yapıları da tamamlanırken, Kongre Merkezinin de kaba inşaatında sona ulaşıldı. 

Çalışmalar kapsamında ayrıca 2 bin ağaç dikimi yapılırken, bölgeden taşınan asırlık ağaçlardan 40 tanesinin de yeni dikimi gerçekleştirildi. Projede ayrıca 165 bin adet çalı türü bitkiye yer verildi.