AOÇ'nin neresinden tutsak elimizde kaldı

Sayıştay 2014 Yılı Denetim Raporu, Atatürk Orman Çiftliği'nde yaşanan talanın boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Raporda çiftliğin Atatürk'ün mirasına aykırı kullanıldığından, orman arazisindeki küçülme ve metrekare kira bedelindeki düşüşe kadar çok sayıda aykırılık tespit edildi

AOÇ'nin neresinden tutsak elimizde kaldı

Sayıştay tarafından hazırlanan 2014 yılına ait Denetim Raporu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşası ile birlikte ülke gündemine oturan Atatürk Orman Çiftliği'ne ilişkin incelemesinde çok sayıda "hukuka aykırılık" tespit etti. Raporda, arazide metrekare başına kira bedelinin 30 kuruşa kadar düştüğü belirlenirken, Atatürk'ün vasiyetine uyulmadığı ve orman arazisinin giderek küçüldüğüne vurgu yapıldı.

Atatürk Orman Çiftliği'nde kiralar metrekare başına 30 kuruşa düştü
Sayıştay
raporunun en ilgi çekici kısmı, çiftlik arazisi içinde kiralanan arazideki bedel düşüklüğü oldu. Binicilik Kulübü gibi kimi faaliyetlerde metrekare başına kira bedelinin 30 kuruşa kadar düştüğüne dikkat çeken Sayıştay, 48 bin 750 metrekarelik alan için 14 bin 709 TL kira ödendiğini belirledi. Sayıştay raporunda kira bedelinin güncellenmesi tavsiyesinde bulunuldu. 

 

AOÇ'nin neresinden tutsak elimizde kaldı

 

Orman arazisi küçülüyor: 55 bin hektardan 33 bine düştü
Atatürk Orman Çiftliği razisinin 1925 yılında 55 bin 540 dekar düzeyindeki büyüklüğünün 2014'te 33 bin 256 hektara düştüğünü vurgulayan Sayıştay Raporu, arazi bütünlüğünün parçalanma ve devirlerle bozulduğunu söyledi. Sayıştay raporunda ayrıca, arazinin kullanım amaçlarına aykırı olarak devredilen kısımlarının başka kişi ve kurumlara satıldığı, devredildiği, tahsis edildiği ya da atıl biçimde bırakıldığına vurgu yapıldı.

Atatürk'ün mirasına uyulmuyor

AOÇ'nin neresinden tutsak elimizde kaldı

 

Sayıştay Raporu tarafından dile getirilen bir diğer nokta ise, Atatürk'ün mirasına aykırı kullanımlardaki aykırılık oldu. Atatürk'ün bağış mektubunda belirlenmiş amaçları gerçekleştirilmesi yönünde yatırım yapılması gerektiğini ifade eden denetçiler, bu doğrultuda yeni projeler geliştirilmesi gerektiğine de özellikle dikkat çekti. 

Diğer taraftan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Atatürk Orman Çiftliği'ne olan 23 milyon 586 liralık borcunun da yasal yollarla tahsis edilmesini istedi.