Atatürk Havalimanı "city airport"a dönüşecek

3. Havalimanı projesinin devreye girmesinin ardından Atatürk Havalimanı'nda tarifeli taşımacılık döneminin sona ereceğini açıklayan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, yeni kullanım planı hakkında da bilgi verdi.

Atatürk Havalimanı

Atatürk Havalimanı'nda tarifeli taşımacılık dönemi sona eriyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3. Havalimanı'nın hizmete açılmasının ardından Atatürk Havalimanı'nda tarifeli taşımacılığın sonlanacağını ve tüm seferlerin yeni yatırıma yönlendirileceği bilgisini verdi.

Bir devrin sonu: Atatürk Havalimanı devre dışı mı kalacak?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı'ndaki tarifeli taşımacağın, 3. Havalimanı projesinin tamamlanmasının ardından sonlandırılacağını açıkladı. Yıldırım, dünyanın en büyük havalimanı projesi olan yatırımın devlet-özel sektör ortaklaşalığı ile hayata geçirildiğini ve tüm etapların tamamlanması durumunda 10 milyar 247 milyon Euro'luk bir yatırım bedeline sahip olacağını hatırlatarak:

"Yatırımın tamamlanması ile birlikte Atatürk Havalimanı'ndaki sıkıntılar giderilecek. Artık, Atatürk'te tarifeli taşımacılık olmayacak ve tamamiyle yeni yatırıma kaytırılacak. Atatürk Havalimanı, tarifeli sefer yapılan, günümüzdeki gibi yoğunlukta işleyen bir havalimanı olmayacak. Atatürk Havalimanı'nın fonksiyonları yeni yatırıma verilecek." ifadelerini kullandı.

Havalimanının ilk etabı ne zaman açılacak?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yeni havalimanının 90 milyon kapasitelik ilk bölümünün Şubat 2018 tarihinde hizmete açılacağı bilgisini de verdi. 

Atatürk Havalimanı ne olacak?
Açıklamasında Atatürk Havalimanı'nın yeni işletim stratejisi hakkında da bilgi veren Bakan Yıldırım, "city airport" olarak bilinen, küçük ölçekli ve genel ölçekli uçuşlara; özellikle de eğitim uçuşları ve havacılık etkinliklerine tahsis edileceğini söyledi. Yıldırım:

"Atatürk Havalimanı bölgesinde, günlük bazda yoğun bir havacılık faaliyeti olmayacak. Şehrin nefes alacağı, akciğeri olan bir bölge haline dönüştürülecek..." dedi.